Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

W sobotę pogrzeb „Królowej podziemnego druku” Solidarności Walczącej

W sobotę o godz.

archiwum rodzinne
archiwum rodzinne
W sobotę o godz. 12.30 w kaplicy cmentarnej Cmentarza Komunalnego na Osobowicach we Wrocławiu odbędzie się uroczysta msza święta za duszę zmarłej Barbary Sarapuk, znanej we Wrocławiu działaczki podziemia  - „Królowej podziemnego druku”. Po mszy nastąpi uroczyste odprowadzenie zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku. Zasłużona działaczka SW zmarła w zeszły czwartek w wieku 75 lat.

„Prześladowana, wieziona, zatrzymywana i szykanowana nieugięcie walczyła o Wolną Polskę - o wolność nas wszystkich i nigdy nie uważała, że zrobiła cokolwiek nadzwyczajnego. Nigdy nie dbała o swój osobisty interes. Robiła to, co dyktowało jej sumienie” - napisali we wzruszającym nekrologu Barbary Sarapuk jej przyjaciele z Solidarności Walczącej.

Barbara Sarapuk swoją działalność niepodległościową rozpoczęła w czasie strajku w Państwowej Fabryce Wagonów Pafawafag we Wrocławiu. W latach 80 tych była wielokrotnie zatrzymywana i skazywana przez wrocławskie sądy. Przez blisko 10 lat kierowała siecią drukarni i kolportażem wydawnictw podziemnych  (m.in. „Biuletynu Dolnośląskiego”, „Wiadomości Bieżących”, „Solidarności Walczącej”, „Repliki”, „Z Dnia na Dzień”, „Galicji” nr 1 oraz książek) . Przeszkoliła setki ludzi, którzy dzięki jej lekcjom uczyli się trudnej sztuki sitodruku a także innych metod druku niezbędnych w przypadku utracenia sprzętu. W latach dziewięćdziesiątych Barbara Sarapak pracowała na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 2007 roku Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Większość głównych beneficjentów transformacji ustrojowej, wśród których też nie brakuje zawdzięczających Barbarze bardzo dużo, o takich jak ona woli nie pamiętać. Dla niejednego, który po 1989 zasiadł na Wiejskiej, jej nazwisko musi brzmieć jak wyrzut sumienia, z premedytacją pomijany w swoich wypowiedziach, wspomnieniach, wywiadach, książkach - wspomina działaczkę  Andrzej Kołodziej z SW na łamach portalu nowahistoria.interia.pl.

Barbara Sarapuk miała 75 lat, od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą nowotworową.

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko