Bohaterowie i rzemieślnicy, artyści i społecznicy – ich zaangażowanie we wspólnotę oparte o najlepsze polskie tradycje docenili radni Warszawy, członkowie Prawa i Sprawiedliwości przyznając im medale „Zasłużonych dla miasta Warszawy”.
-
Pamięć historyczna to przekopywanie się do głębi. Tam znajdują się nie tylko iskry. Tam jest ogień, który rozpali serca, tam znajduje się przesłanie, które jest jak najbardziej aktualne – rozpoczął uroczystość radny Andrzej Melak.
Pierwszy nagrodę otrzymał Tomasz Edward Połaski, którego Stefan Melak podczas wczorajszej uroczystości określił jako „
wskrzesiciela rzemiosła polskiego”. Połaski jest prezesem Zarządu Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Od lat działa na rzecz wspierania małych i średnich przedsiębiorstw i krzewienia przedsiębiorczości.
(fot. Magda Piejko)
Kolejnym wybitnym rzemieślnikiem odznaczonym wczoraj w warszawskim Urzędzie Miasta jest
Andrzej Kordalewski, kultowy zegarmistrz warszawski, kontynuujący tradycje przedwojennych rodów rzemieślniczych. Zegarmistrz odrestaurował m.in. zegar wiszący na budynku Instytutu Głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży wygrywa o pełnej godzinie melodię „My pierwsza brygada”.
-
Ku chwale ojczyzny - tymi słowami przyjął z rąk samorządowców medal płk. Julian Kwiatkowski, dyrygent, kompozytor i aranżer, który
od 1997 prowadzi przy parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie orkiestrę Victoria. Orkiestr koncertuje na terenie całej Polski i uświetnia najważniejsze manifestacje i uroczystości patriotyczne.
Kolejnym odznaczonym przez radnych jest Andrzej Renes, twórca wielu pomników, m.in. Lecha i Marii Kaczyńskich, kardynała Stefana Wyszyńskiego czy też poświęconego pamięci praskiej kapeli podwórkowej.
(fot. Magda Piejko)
Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pułkownika Kuklińskiego, przedstawiał w trakcie uroczystości sylwetkę jednego z najznamienitszych bojowników o wolność Witalisa Skorupko - niezłomnego żołnierza AK o pseudonimie „Orzeł”, zastępcy dowódcy plutonu w akcji „Burza”.
Skorupko był przetrzymywany w więzieniach NKWD, aktywnie uczestniczy w życiu publicznym do dziś, m.in. jako prezes Stowarzyszenia Skazanych na Karę Śmierci.
Medalem
uhonorowana zostało także stowarzyszenie „Liga Ochrony Przyrody”, które, przy wsparciu wiceprzewodniczącej rady Miasta Stołecznego Warszawy Olgi Johann, zajmowało się
walką o zachowanie parku Arkadii na warszawskim Mokotowie. W trakcie uroczystości społecznicy z Ligii opowiadając o swojej działalności, powoływali się na pomysł „zielonej wstęgi” (pasma zieleni przecinającego Warszawę) wybitnego prezydenta przedwojennej Warszawy Stefana Starzyńskiego.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko