Polska, Dania i Cypr – to trio przez następne 18 miesięcy sprawować będzie po kolei prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowano dokument, zakreślający program, główne kierunki i cele, jakie stawiają przed sobą rządy tych trzech państw.
„Delegacje otrzymają w załączeniu 18-miesięczny program Rady, przygotowany przez przyszłe prezydencje: polską, duńską i cypryjską oraz Wysokiego Przedstawiciela, Przewodniczącego Rady ds. Zagranicznych” – brzmi wstęp dokumentu, który rozesłano we Wspólnocie w grudniu ubiegłego roku.
Spośród poruszonych kwestii, warto poświęcić uwagę dwóm zagadnieniom: polityce migracyjnej i zielonej transformacji. Z dokumentu wprost wynika, że w nadchodzących miesiącach będą podejmowane rozmaite inicjatywy, mające przyspieszyć wdrażanie zarówno paktu migracyjnego, jak i Zielonego Ładu.
W pierwszym przypadku w dokumencie czytamy:
„trio uznaje potrzebę zajęcia się nielegalną migracją do UE, a także zapewnienia w pełni i skutecznie funkcjonującego wspólnego systemu azylowego i migracyjnego, i będzie dążyć do jak najlepszego wykorzystania prawnych i praktycznych rozwiązań w tym obszarze, w tym wdrożenia paktu w sprawie migracji i azylu”.
Dodano, że „trio będzie priorytetowo traktować zdecydowane działania na rzecz ochrony i wzmocnienia zewnętrznych granic UE skutecznie za pomocą wszelkich dostępnych środków”.
Zadeklarowano ponadto: „Trio będzie pracować nad poszukiwaniem nowych sposobów zapobiegania i przeciwdziałania nieregularnym ruchom migracyjnym w kierunku Europy”.
„Równocześnie trio będzie pracować nad zapewnieniem strategicznego podejścia do stosowania polityki wizowej UE, a także nad współpracą w zakresie ścieżek prawnych, zgodnie z potrzebami krajowego rynku pracy i podziałem kompetencji między UE a państwami członkowskimi, jednocześnie zajmując się podstawowymi przyczynami nielegalnej migracji”
- czytamy.
„Trio będzie kontynuować transformację Unii w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez wdrożenie obecnych przepisów na rok 2030 i pracę nad celem klimatycznym UE na rok 2040” - czytamy.
Autorzy deklarują, że będzie się to odbywać „w sposób, który promuje sprawiedliwość, solidarność, opłacalność i konkurencyjność, jednocześnie zwiększając produktywność i zdolność innowacyjną Europy, a tym samym przyczyniając się do jej dobrobytu”.
Pełen dokument poniżej:
Agenda UE w nadchodzących miesiącach