Istniejący od lat program dotacyjny, jedna wystawa czasowa aktualnie niedostępna dla zwiedzających - tak można podsumować odpowiedź ministerstwa kultury, które odniosło się do pytań posła Adama Andruszkiewicza na temat uczczenia 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski.
Najprawdopodobniej 18 kwietnia 1025 roku odbyła się uroczystość koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W tym roku mija 1000 lat od tamtych wydarzeń.
To wielka szansa na rozpromowanie wiedzy o wielkiej tradycji polskiej państwowości na całym świecie
Poseł PiS zapytał Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o tegoroczne plany w związku z wyjątkową rocznicą.
Z odpowiedzi, którą uzyskał z resortu wynika, że zostanie uruchomiony program dotacyjny dla samorządowych instytucji kultury. Problem w tym, że funkcjonuje on już od lat.
Drugą wymienioną formą upamiętnienia jest uruchomiona 11 listopada 2024 roku czasowa wystawa w podległym ministerstwu warszawskim Muzeum Historii Polski. Problem w tym, że aktualnie nie jest ona dostępna dla zwiedzających.
"…i na ten moment, to wszystko!" - skomentował Andruszkiewicz.
Poseł dodał, że wiceminister, który udzielił mu odpowiedzi na interpelację, w Sylwestra 2024... podał się do dymisji.
A więc nie tylko łamią prawo i zwijają strategiczne inwestycje ale również zamierzają zlekceważyć tak wielką okazję do wzmocnienia pozycji Polski (idealne do wykorzystania także w czasie prezydencji).
🚨Rząd Tuska nie planuje żadnych poważnych obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski - tak wynika z odpowiedzi @kultura_gov_pl na moją interpelację!
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) January 8, 2025
Uroczystość koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski odbyła się najprawdopodobniej 18 kwietnia 1025 roku. To… pic.twitter.com/wKpX4cywD4