Od 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza istotne zmiany w zasadach wypłacania świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Nowe regulacje mają być odpowiedzią na zmieniającą się demografię, potrzeby rynku pracy i sytuację finansów publicznych.
Świadczenie kompensacyjne to emerytura pomostowa dla nauczycieli. Przysługuje pedagogom, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale przepracowali wymaganą liczbę lat w placówkach oświatowych.
Do 2024 roku mogli się o te pieniądze ubiegać wszyscy ci, którzy ukończyli 55 rok życia w przypadku kobiet oraz 60 rok życia w przypadku mężczyzn. Od 2025 roku wymagany wiek wzrasta. Mało tego, będzie wzrastał systematycznie wraz z upływem lat. Poniższe wyliczenia pokazują nowe warunki wymagane przez ZUS.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje Ci, jeśli spełnisz następujące warunki dotyczące wieku:
kobieta:
mężczyzna:
Ponadto świadczenie kompensacyjne przysługuje tym, którzy mają co najmniej 30 lat stażu pracy, czyli okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej pół etatu obowiązkowego wymiaru zajęć.
Ważne: jeśli chcesz otrzymać nauczycielską emeryturę pomostową, musisz rozwiązać stosunek pracy i zrobić to na swój wniosek. Nawet jeżeli rozwiązujesz umowę za porozumieniem stron, istotne jest, żebyś złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy.
Ponadto prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje ci także wtedy, jeśli stosunek pracy zostanie rozwiązany z powodu:
Dokumenty składamy do odpowiedniego oddziału ZUS-u. Wśród nich musi się znaleźć:
Dokumenty należy złożyć najwcześniej 30 dni przed:
Jeżeli złożysz wniosek wcześniej, ZUS wyda decyzję o odmowie prawa do świadczenia i wskaże, które warunki nie są spełnione. Jeżeli później, wówczas ZUS ustali prawo do świadczenia kompensacyjnego od miesiąca złożenia wniosku.
Kwota świadczenia kompensacyjnego podlega corocznej waloryzacji i nie może być niższa od minimalnej emerytury. Według danych ZUS-u średnia wysokość wynosiła 3971,14 zł. Pobiera je prawie 12 tysięcy polskich nauczycieli.