W wieku 69 lat zmarł Janusz Szkutnik, działacz antykomunistyczny odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Był redaktorem wychodzących w podziemiu pism, historykiem i znanym w Rzeszowie antykwariuszem.
Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poinformował, że Janusz Szkutnik zmarł 19 grudnia.
W przytoczonym biogramie podkreślono, że urodzony w 1955 roku opozycjonista zajmował się dokumentowaniem sowieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na żołnierzach AK w Turzy k. Sokołowa Małopolskiego.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa. W czasie internowania brał udział w protestach głodowych. Został zwolniony w dniu 25 września 1982 r. Po zwolnieniu z internowania kontynuował działalność opozycyjną.
Szkutnik był współzałożycielem Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników. W związku ze swoją działalnością konspiracyjną w dniu 29 kwietnia 1983 r. został zatrzymany, a następnie aresztowany. 27 lipca 1983 r. został zwolniony na mocy amnestii. Współtworzył struktury Rzeszowskiego Komitetu Oporu Rolników i Niezależnego Ruchu Ludowego "Solidarność", był redaktorem kilku tytułów prasy podziemnej, tworzył rzeszowskie radio "Solidarności Walczącej" i m.in. struktury PSL "Solidarność" i Partii Wolności.
W związku z działalnością opozycyjną był rozpracowywany przez sieć tajnych współpracowników i objęty zastrzeżeniem wyjazdów zagranicznych.
Za swoje zasługi na rzecz niepodległej Polski otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2007 r., Krzyż Solidarności Walczącej w 2010 r. oraz Krzyż Wolności i Solidarności w 2020 r.
Po 1989 roku rozpoczął pracę w Muzeum Etnograficznym i prowadził antykwariat.