Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Wolność mediów w Polsce do poprawy. Komisja Europejska przygotowała raport o praworządności

Komisja Europejska w opublikowanym dziś raporcie na temat praworządności odnotowała "znaczący postęp" w Polsce m.in. w zapewnianiu niezależności prokuratury. Dostrzegła też toczące się w kraju dyskusje na temat mediów, ale podtrzymała zastrzeżenia w kwestii ich wolności oraz sprawiedliwego koncesjonowania. Żeby było zabawniej, KE widzi "pewien postęp" w rozdzieleniu stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Widzi, choć stanowiska te nie są oddzielone.

Vera Jourova
Vera Jourova
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova w obszarze niezawisłości sądownictwa wskazała w UE na dwa przypadki znaczącej poprawy: Polska zakończyła procedurę prowadzoną od 2017 r. w ramach art. 7, a Hiszpania po pięciu latach impasu odblokowała swoją Krajową Radę Sądownictwa.

W raporcie Komisja odnotowała "znaczący postęp" w Polsce w zapewnianiu niezależności prokuratury od rządu oraz "pewien postęp" w rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego (mimo, że nie rozdzielono tej funkcji i wciąż obie sprawuje Adam Bodnar).

Postęp odnotowano także w zapewnianiu niezależności dochodzeń i postępowań karnych. KE widzi też poprawę w walce z korupcją w Polsce, która należy do grupy państw "nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania" tego procederu.

"Dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu. W toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę" - napisano w raporcie.

Ale jest też sporo dziegciu. KE nie widzi poprawy w rozwiązaniu problemu zbyt m.in. szerokiego zakresu immunitetów, co - jak podkreśliła - blokuje "solidne wyniki" w sprawach korupcyjnych na wysokim szczeblu.

Ponadto Komisja zwróciła uwagę w raporcie na "pewien postęp" w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Pochwaliła toczące się w Polsce dyskusje na temat "reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych". Podtrzymała jednak swoje zastrzeżenia dotyczące koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Vera Jourova #Unia Europejska #bezprawie Tuska #Adam Bodnar #praworządność

mt