Tomasz Siemoniak, minister-koordynator służb specjalnych, przekazał dzisiaj, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Zdaniem Stanisława Żaryna, doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy, jest to pomysł zły, który doprowadzi do utraty potencjału zwalczania korupcji, przestępczości gospodarczej w Polsce. - W sposób oczywisty takie rozczłonkowanie CBA będzie ze szkodą dla zwalczania korupcyjnych przestępstw w Polsce. CBA patrzy w sposób kompleksowy na działania związane z tym rakiem korupcji, który musi być tępiony na wielu różnych poziomach i płaszczyznach. Niestety, to zostanie utracone być może bezpowrotnie, jeżeli plan PO zostanie zrealizowany – mówi Stanisław Żaryn.
Dzisiaj minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zastąpione przez Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Nowa jednostka ma działać w strukturach policji i zostanie utworzona na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji.
Z kolei Krajowa Administracja Skarbowa przejmie po CBA sprawdzanie oświadczeń majątkowych wszystkich osób zobowiązanych do ich składania. Za walkę z korupcją na poziomie ogólnokrajowym będzie odpowiadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak podkreślał Tomasz Siemoniak "ABW ma w swoich zadaniach walkę z korupcją, to dla funkcjonariuszy i szefostwa agencji nic nowego" . Należy przypomnieć, że kwestia likwidacji CBA znalazła się w podpisanej przez liderów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy umowy koalicyjnej z listopada ubiegłego roku.
Mam wrażenie, że jest to pomysł, który może być również bardzo szkodliwy dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Mówiąc kolokwialnie „zalanie ABW” sprawami korupcyjnymi może się odbić na działaniu agencji przeciwko obcym wywiadom, terroryzmowi i hakerom, którzy nękają Polskę w sposób bardzo aktywny w ostatnim czasie
Zdaniem Stanisława Żaryna, likwidacja CBA jest pomysłem, który będzie niebezpieczny dla Polski.
Warto się zastanowić nad tą długo stosowaną taktyką PO, która pokazuje, że CBA jest formacją niepotrzebną i zestawić z wynikami pracy Centralnego Biura Antykorupcyjnego chociażby z ostatniego roku. Ten raport pokazuje jednoznacznie, że CBA w ubiegłym roku miało pełne ręce roboty. Ponad 750 spraw operacyjnych oraz ponad 400 mln strat Skarbu Państwa, które CBA udało się wykryć. Widać wyraźnie, że jest to służba, która jest bardzo potrzebna, dobrze pracuje i powinna wykonywać swoje działania dalej a nie zmagać się z kłodami rzucanymi przez rząd
Centralne Biuro Antykorupcyjne jest służbą, która ma ugruntowaną pozycję w Polsce. Patrzy na ściganie korupcji w Polsce w sposób wieloaspektowy. To nie tylko ściganie podejrzanych, ale również analityka, kontrole prowadzone na różnych szczeblach chociażby władzy publicznej w Polsce. CBA to również działalność edukacyjna i profilaktyka, która została doceniona przez europejskie służby zwalczające korupcje.
Rząd podtrzymuje plan likwidacji @CBAgovPL. Dziś mówił o tym Minister Koordynator Służb Specjalnych @TomaszSiemoniak.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) April 22, 2024
To fatalny pomysł, który spowoduje:
➡trwałą utratę potencjału #CBA
➡️zatrzymanie realnego ścigania przestępczości korupcyjnej i gospodarczej
➡️likwidację… pic.twitter.com/FDYf2huU1M
Jak przypomina Stanisław Żaryn, na szczeblu UE jest wręcz formułowana sugestia, że instytucje dedykowane do zwalczania korupcji są potrzebne. Kilka tygodni temu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której skrytykowano rząd bułgarski za plan likwidacji specjalnej prokuratury antykorupcyjnej, która zwalczała przestępstwa korupcyjne.
Likwidacja CBA w Polsce będzie sprzeczna z tendencjami widocznymi na szczeblu międzynarodowym. To jest jeden z argumentów na rzecz zatrzymania tej fatalnej reformy, którą rząd Tuska przygotowuje