Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Przewodniczący Episkopatu zwrócił się do prezydenta Dudy w sprawie ustawy o in vitro

"Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego" - napisał w liście do prezydenta Andrzeja Dudy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

abp Stanisław Gądecki
abp Stanisław Gądecki
Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski - Wikimedia Commons

Sejm uchwalił 29 listopada nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. 8 grudnia ustawa przeszła przez Senat RP.

- Pochylę się nad tymi przepisami tak jak nad każdą ustawą. Podchodzę do tego bardzo spokojnie - mówił o swojej decyzji wobec ustawy prezydent RP Andrzej Duda.

Do głowy państwa list w tej sprawie skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Zaapelował o odmowę podpisywania ustawy.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że Kościół w swoim nauczaniu odwołuje się zarówno do argumentów prawno-naturalnych jak i religijnych. 

- Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą "produkcją" stanowiącą "formę zawładnięcia życiem ludzkim"

– ocenił przewodniczący KEP.

Zaznaczył, że "Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności" i "konieczne jest stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności".

Abp Gądecki podkreślił jednocześnie, że każde z dzieci poczęte metodą in vitro, "stworzone jest na obraz i podobieństwo Boga i obdarzone przyrodzoną ludzką godnością. Każde należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".

 



Źródło: niezalezna.pl, episkopat.pl

#in vitro #abp stanisław gądecki

md