Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„To już nie jest Unia Europejska, której kibicujemy”. Radosław Fogiel o ew. zmianach traktatowych

Rozwiązania przewidziane w projektach zmian dot. traktatów unijnych są straszliwe niebezpiecznie - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel. - To krok w kierunku stworzenia swego rodzaju superpaństwa - dodał.

Radosław Fogiel poseł PiS
Radosław Fogiel poseł PiS
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE zalecającym zmianę unijnych Traktatów. W środę ma odbyć się głosowanie nad przyjęciem sprawozdania. We wtorek lider PO Donald Tusk zadeklarował, że wszyscy polscy eurodeputowani, którzy pracują z nim będą głosowali przeciwko przyjęciu raportu z poprawkami; powodem jest - jak mówił część uwag, propozycji i tempo prac.

Fogiel podkreślił, że "sprawa jest bardzo poważna".

"Wprowadzenie tych poprawek, o których jest tam mowa (w sprawozdaniu Komisji Spraw Konstytucyjnych PE) sprawi, że państwa członkowskie zostaną tak naprawdę pozbawione możliwości decydowania o większości spraw, które dzisiaj są w kompetencjach państwowych. Będzie to tak naprawdę pozbawienie suwerenności, pozbawienie ogromnej części, jeśli nie całej, niepodległości państw członkowskich"

– ocenił poseł PiS.

Dodał, że "jest to zaplanowane w taki sposób, że może to być +skalowalne+". "Komisja Europejska będzie mogła sama decydować, w przypadku którego kraju korzysta z tych kompetencji i podejmuje decyzje za ten kraj członkowski, a może też zdecydować, że w przypadku niektórych krajów np. Niemiec czy Francji, nie będzie z tych kompetencji korzystać i tam zostanie możliwość podejmowania decyzji" - powiedział Fogiel.

"Dlatego jest to tak straszliwie niebezpiecznie, to już nie jest Unia, do której wstępowaliśmy, to już nie jest Unia, której kibicujemy i która jest dzisiaj. To jest krok do stworzenia swego rodzaju superpaństwa i co gorsza, zarządzanego wyłącznie przez najsilniejszych graczy w Europie"

– powiedział Fogiel.

Główne proponowane zmiany traktatowe to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#polityka #Traktaty #Unia Europejska

mg