Kwestia konieczności wprowadzania diety eliminacyjnej podczas okresu karmienia piersią została zakwestionowana jako powszechnie rozpowszechniany mit. Specjaliści wskazują na brak naukowych dowodów potwierdzających tę potrzebę. Co szczególnie istotne, dieta eliminacyjna nie powinna być stosowana bez konkretnej, medycznej konieczności.
Mleko matki stanowi najdoskonalszy pokarm dla niemowląt i noworodków. Zawiera kompleksową gamę składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie i rozwój dziecka oraz jego układ odpornościowy. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby niemowlęta były wyłącznie karmione piersią przez co najmniej sześć miesięcy.
Jednak badania wskazują, że aż 88% matek w Polsce napotyka na trudności w karmieniu piersią. Z wielu różnych powodów matki nie karmią piersią tak długo, jak planowały w okresie ciąży.
Wzmacnia to mity o surowych ograniczeniach żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, w tym również mity o konieczności stosowania diety eliminacyjnej.
Najwięcej stresu związanego z karmieniem piersią mamy doświadczają w pierwszych tygodniach po porodzie i karmienie malucha piersią nie zawsze przychodzi im z łatwością. Przeważnie te pierwsze trudności mijają stopniowo – wraz z nabywaniem doświadczenia. Kobiety często słyszą jednak, że karmienie piersią to kwestia intuicyjna. Nie jest to prawdą! Jeśli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości lub obawy związane z karmieniem malucha, najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady fachowca – położnej, doradcy laktacyjnego lub lekarza
Same mity o konieczności stosowania diety eliminacyjnej przez kobiety karmiące również mogą wpływać negatywnie na proces karmienia piersią.
Okazuje się, że wiele zależy od prawidłowego sposobu przystawiania dziecka do piersi. Nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi to jedna z przyczyn bolesności brodawek, która może też prowadzić do ich urazów, a którą często zgłaszają kobiety. Tej techniki też trzeba się nauczyć – tak jak wielu innych kwestii. Kobiety często obawiają się też, że mają za mało mleka, żeby odpowiednio odżywić dziecko. Tymczasem jedynie znikomy odsetek mam naprawdę nie jest w stanie wytworzyć dostatecznej ilości pokarmu.
Kobiety często dowiadują się, że powinny unikać potencjalnie alergizujących produktów, takich jak mleko, jaja, ryby, orzechy, co prowadzi do wprowadzenia surowych ograniczeń w diecie. W rzeczywistości badania naukowe nie dostarczają podstaw do zalecenia stosowania diety eliminacyjnej przez kobiety karmiące, jeśli nie ma ku temu medycznych wskazań.
Dodatkowo, okres karmienia piersią jest wyzwaniem dla organizmu kobiety – jej zapotrzebowanie energetyczne rośnie średnio o 500 kcal dziennie, w zależności od masy ciała, wieku i aktywności fizycznej. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią i zrównoważoną dietę.
Dieta mamy karmiącej powinna być zbilansowana, pełnowartościowa i urozmaicona. (...) Nie powinnyśmy +na wszelki wypadek+ eliminować z diety poszczególnych grup produktów, np. produktów mlecznych, jaj, orzechów, produktów zawierających gluten czy ryb, które są uznawane za alergizujące. To również one dostarczają organizmowi mamy niezbędnych składników odżywczych. Eliminacja z diety tych produktów nie zmniejsza ryzyka alergii u dziecka, a może przyczyniać się do niedoborów niektórych składników odżywczych u mamy.
Zdaniem ekspertki, istotne jest komponowanie diety na bazie pięciu lub sześciu niskoprzetworzonych posiłków. Podkreśla ona również, że młode mamy powinny być wyrozumiałe wobec siebie i nie winić się za trudności związane z karmieniem piersią.
Jeśli to możliwe, warto konsultować się ze specjalistami. Dla wielu kobiet karmienie mieszane, czyli jednoczesne stosowanie karmienia piersią i butelką z mlekiem modyfikowanym, może okazać się pomocne. To również może być dobre rozwiązanie, kiedy mama ma niewystarczającą ilość mleka i próby zwiększenia jego produkcji nie przynoszą rezultatów.
To znacznie lepsza opcja niż całkowita rezygnacja z podawania dziecku mleka matki.