10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Aktywność fizyczna podczas dializy? Lekarze nie widzą przeciwwskazań

Badania przeprowadzone przez konsorcjum kierowane przez profesora Martina Halle z Uniwersytetu Technicznego w Monachium wykazały, że aktywność fizyczna podczas dializy przynosi liczne korzyści dla zdrowia pacjentów. Osoby wykonujące lekkie ćwiczenia w trakcie dializ były bardziej sprawne fizycznie i rzadziej trafiali do szpitala w porównaniu z tymi, którzy pozostawali bierni - informuje „New England Journal of Medicine – Evidence”.

aktywność fizyczna
aktywność fizyczna
Maksim Goncharenok/pexels

Dializa, procedura medyczna pozwalająca oczyścić krew z toksyn i nadmiaru wody, jest stosowana u około 80 000 osób w Niemczech, które cierpią na poważne zaburzenia czynności nerek. Sesje dializ muszą być powtarzane kilka razy w tygodniu, ograniczając w ten sposób możliwość aktywności fizycznej pacjentów. Profesor Halle zespół postanowił zmienić ten stan rzeczy i przeanalizował wpływ regularnych ćwiczeń podczas dializy na zdrowie pacjentów.

Badanie objęło około 1000 pacjentów z 21 centrów dializ w Niemczech. Przez 12 miesięcy połowa z nich brała udział w specjalnych sesjach ćwiczeń podczas dializ, ćwicząc co najmniej raz, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Pozostała grupa stanowiła grupę kontrolną, która nie angażowała się w aktywność fizyczną, a jedynie była monitorowana medycznie. Sesje ćwiczeń obejmowały trening wytrzymałościowy przy użyciu cykloergometru oraz dodatkowe ćwiczenia z ciężarkami, taśmami oporowymi i piłkami, dostosowane do możliwości każdego pacjenta.

Wyniki badania były bardzo obiecujące. Po roku uczestnicy, którzy regularnie ćwiczyli, znacznie poprawili swoje zdrowie. Wzrosła liczba powtórzeń w teście siadania i wstawania oraz dystans, jaki mogli przejść w ciągu sześciu minut - był dłuższy niż na początku badania. W grupie kontrolnej, która nie ćwiczyła, wyniki były niższe pod koniec badania niż na początku.

Wnioski z badania były jednoznaczne - aktywność fizyczna podczas dializy przyczynia się do poprawy jakości życia i autonomii pacjentów. Ci, którzy regularnie ćwiczyli, spędzili mniej czasu w szpitalu niż osoby z grupy kontrolnej.

Jednak oprócz korzyści zdrowotnych, aktywność fizyczna podczas dializy przynosi również korzyści finansowe. Zindywidualizowane sesje ćwiczeń kosztowały około 25 euro za sesję na osobę. Zespół DiaTT (Dialysis Training Therapy) przedłożył raport końcowy Wspólnemu Komitetowi Federalnemu, który sfinansował badanie, a ten zdecyduje, czy program ćwiczeń zostanie wprowadzony dla wszystkich pacjentów poddawanych dializie w Niemczech.

Mam nadzieję, że nasz program ćwiczeń stanie się standardem w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Nasze badanie pokazuje, jak ważne jest przyjęcie holistycznego spojrzenia na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o pacjentów w podeszłym wieku i o ograniczonej sprawności. Chociaż medycyna zaawansowana technologicznie jest ważna, może osiągnąć swój pełny potencjał jedynie w połączeniu z innymi dziedzinami, takimi jak medycyna prewencyjna.

– tłumaczy prof. Halle.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, New England Journal of Medicine – Evidence

#aktywność fizyczna #dializa

MaŁu