10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II w Łodzi. Wandale oblali go farbą

Pomnik Jana Pawła II przy ulicy Piotrkowskiej przed archikatedrą św. Stanisława Kostki w Łodzi został zdewastowany. Monument został oblany czerwoną farbą, twarz papieża pomalowano na żółto.

Autorstwa Zorro2212 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17646905; twitter.com/radiolodz/screen

Pomnik św. Jana Pawła II przed Bazyliką Archikatedralną w Łodzi został oblany farbą przez nieznanych sprawców. Do aktu wandalizmu doszło w nocy z soboty na niedzielę. Św. Janowi Pawłowi II pomalowano ręce na czerwono, twarz na żółto.

Na cokole nieznany sprawca, którego szuka policja, napisał "maxima culpa". Pomnik ma być oczyszczony przed marszem papieskim zapowiadanym na niedzielne popołudnie.

"O godz. 6.15 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II stojącego przed katedrą przy ul. Piotrkowskiej. Na miejscu funkcjonariusze przeprowadzili oględziny pomnika, zabezpieczono materiał fotograficzny z monitoringu. Prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia sprawcy"

–  poinformował podkom. Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

"To dla nas ogromne zaskoczenie, że na osobę tak ważną dla wszystkich Polaków podnosi się rękę w tak szczególnym dniu, poświęconym pamięci papieża. Dziś przypada w Kościele niedziela Męki Pańskiej i przy tej okazji mam taką refleksję, że gdy Jezus wjeżdżał tego dnia do Jerozolimy, witano go okrzykami "Hosanna synowi Dawidowemu", a niedługo potem – w Wielki Piątek – ludzie krzyczeli "na krzyż z nim". Gdy Jan Paweł II gościł w Łodzi, wołano "zostań z nami". Teraz, po latach, podnosi się rękę na jego wizerunek i pamięć" – powiedział rzecznik łódzkiej kurii ks. Paweł Kłys.

Pomnik, wykonany z brązu i mający wysokość 2,2 m, powstał z inicjatywy metropolity łódzkiego arcybiskupa Władysława Ziółka i został odsłonięty 4 czerwca 2000 roku, na zakończenie obchodów 80-lecia diecezji łódzkiej i dwutysiąclecia chrześcijaństwa. Poświęcenia monumentu dokonał prymas Polski Józef Glemp.

Trzy granitowe bloki, po których stąpa Jan Paweł II, symbolizują kolejne tysiąclecia; twarz papieża ma wygląd z 1987 roku, gdy odwiedził on Łódź

Po śmierci Jana Pawła II w kwietniu 2005 roku pomnik przy ul. Piotrkowskiej stał się jednym z miejsc, gdzie mieszkańcy Łodzi składali wiązanki kwiatów w hołdzie zmarłemu papieżowi; gromadziły się tam tysiące mieszkańców miasta. Jest on odwiedzany w trakcie tradycyjnych wędrówek Łódzkim Szlakiem Jana Pawła II, współorganizowanych przez władze miasta

 

 



Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com

#Polska

Michał Gradus