W ważnych dla Polski momentach Kluby „Gazety Polskiej” nigdy nie zawodzą, więc i podczas otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nie mogło ich zabraknąć. Około tysiąca klubowiczów z całej Polski, ale także z Niemiec i Francji, stawiło się, by wziąć udział w oficjalnej uroczystości otwarcia tej wielkiej i ważnej inwestycji. - Wreszcie ktoś zrealizował pomysł, który wydawał się niemożliwy do zrealizowania – podkreśliła w rozmowie z Niezalezna.pl Iwona Kurowska z garwolińskiego Klubu „Gazety Polskiej”.
Dzisiaj nastąpi oficjalne otwarcie nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. W uroczystości zapowiedzieli swój udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dzień później, od 18 września, Kanał Żeglugowy będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.
Na uroczystości otwarcia Kanału stawili się licznie członkowie Klubów „Gazety Polskiej”.
Zdaniem Wandy Jagieluk, reprezentującej gdyński Klub „Gazety Polskiej”, zbudowanie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej ma ogromne znaczenie dla całej Polski. - Jesteśmy w tej chwili niezależni od kaprysów tych rosyjskich łobuzów, bo przecież oni w każdej chwili mogli tę Cieśninę Piławską zamknąć i powiedzieć: nie będziecie tędy pływać – oceniła nasza rozmówczyni.
- Cieszy nas, że ta budowa tak sprawnie poszła, ten pierwszy etap, bo wiemy, że będą następne, pogłębiania itd. Kanał wygląda bardzo ładnie. Chcieliśmy się tym cieszyć i być tu osobiście
- dodała Wanda Jagieluk.
„Wreszcie ktoś zrealizował ten pomysł”. #KlubyGazetaPolska na otwarciu Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną#MierzejaWiślana #KlubyGazetyPolskiej | https://t.co/dHEgnA3Okl pic.twitter.com/Gkb8UyHcwC
— Kluby Gazety Polskiej (@KlubyGP) September 17, 2022
Hubert Grzegorczyk z gdańskiego Klubu „GP” uważa przekop Mierzei Wiślanej za „najważniejszą inwestycję w historii III Rzeczpospolitej” i podkreśla jednocześnie, że inicjatywę w tym zakresie podjął rząd Prawa i Sprawiedliwości.
- Chodzi tutaj zarówno o kwestię bezpieczeństwa narodowego i uniezależnienia się od Rosji, ale też rozwoju północnej części Polski. Dzięki budowie tego kanału, w końcu port elbląski i cała Zatoka Gdańska uzyska pełną niezależność, która z kolei pozwoli na rozwój gospodarczy całego regionu
- powiedział w rozmowie z naszym portalem pan Grzegorczyk.
Marek Michno z Krakowa, pytanie o znaczenie przekopu Mierzei Wiślanej skwitował krótko: „Nareszcie! - Ta inwestycja była potrzebna ze względów gospodarczych dla Elbląga, dla środowiska, dla Warmii i będzie pozytywnie wpływać na rozwój turystyki – zauważył nasz rozmówca, wskazując jednocześnie na inny aspekt tej inwestycji, a mianowicie na polską suwerenność.
- Ze smutkiem mogę tylko wspomnieć o opozycji, która mówiła, że jak natura tego nie zrobiła, to nie należy tego robić. A Kanał Sueski, Kanał Panamski czy Kiloński, to natura chciała?
– pytał retorycznie klubowicz z Krakowa.
Iwona Kurowska reprezentująca Klub „Gazety Polskiej” z Garwolina podkreśliła, że przekop Mierzei Wiślanej jest „absolutnym, niezaprzeczalnym i potężnym sukcesem rządu Prawa i Sprawiedliwości”, ponieważ „Polacy przymierzali się do tego tematu już od XVI wieku”.
- Temat ten powrócił również na poważnie już po II wojnie światowej, ale nikt tak naprawdę się z nim nie zmierzył. I dopiero teraz zrobił to rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przeprowadzono wszelkie badania, ekspertyzy, projekty i przekop Mierzei Wiślanej został zakończony. Wreszcie ktoś zrealizował pomysł, który wydawał się niemożliwy do zrealizowania
- przekonywała nasza rozmówczyni.
Podobnie, jak inni klubowicze, Iwona Kurowska wskazała też na kwestię suwerenności państwa polskiego. - W obliczu agresji Rosji na Ukrainę widzimy, że uniezależnienie od decyzji Rosji jest zwyczajnie bardzo potrzebne. Być może nie wszyscy pamiętają, że całkiem niedawno Rosja wstrzymała możliwość przemieszczania się statków turystycznych i pasażerskich z Zalewu Wiślanego na Bałtyk przez Cieśninę Piławską. To miało miejsce kilkanaście lat temu – przypomniała.
– To, że obecnie ruch statków nie będzie uzależniony od decyzji Rosji powoduje, że stajemy się niezależni
– dodała.
Pani Iwona podkreśliła symbolikę związaną z datą otwarcia inwestycji. – Ta symboliczna data 17 września, rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę jest idealnym terminem na otwarcie – podsumowała nasza rozmówczyni.