Wczoraj w Ukrainie miały miejsce szerokie konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy. - Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym, jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość mówił premier Mateusz Morawiecki - Obserwujemy budowanie czegoś ponad sojusz. Raczej wspólnego organizmu - mówi redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz. W czwartkowym numerze Codziennej szczegóły historycznego spotkania przedstawicieli obu rządów.
W czwartek do Warszawy przyjeżdża przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jest ona związana z decyzją ws. funduszy dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wczoraj w Brukseli nad zatwierdzeniem polskiego KPO na ponad 35 mld euro debatowało kolegium komisarzy. Tymczasem w Polsce w przeddzień tej wizyty opozycja robiła co mogła, by pieniądze do Polski jednak nie trafiły. Kilkadziesiąt poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym zarekomendowały wczoraj połączone senackie komisje, a wśród żądań znalazło się uznanie za nieważne i pozbawione skutków prawnych wszystkich orzeczeń zapadłych dotychczas w Izbie Dyscyplinarnej. Politycy obozu rządzącego deklarują, że poprawki opozycji zostaną odrzucone, gdy ustawa wróci do Sejmu. Pojawiają się też oskarżenia o niekonstytucyjność zmian zaproponowanych w Senacie. Wszystko wskazuje jednak, że wysiłek opozycji by zamrozić polskie środki z KPO poszedł na marne. Komisja Europejska zaakceptowała zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym i środki trafią do Polski.
Szeregi wydarzeń w Europie, o których informujemy w czwartkowym wydaniu świadczą, że na naszych oczach wyłania się nowy ład na międzynarodowej arenie i ścierać się o jego ostateczny kształt będą różne wizje. „Trwają prace nad wizją nowego ładu w Europie po zakończeniu wojny na Ukrainie. Prawdopodobnie ścierać się będą dwie wersje – kontynentalna, zakładająca miękki stosunek wobec Rosji, postulowana przez Niemcy i Francję, oraz euroatlantycka, kontynuująca twardy kurs wobec Kremla, forsowana przez Stany Zjednoczone i Polskę.” - zaczyna analizę sytuacji Tomasz Teluk.
Zachęcam do lektury!
Jarosław Molga