Ten dokument ma być podstawą unieważnienia wyborów prezydenckich - czytamy na okładce najnowszego numeru tygodnika "Gazeta Polska". Czytaj "Gazetę Polską", wybierz wygodną prenumeratę cyfrową. UWAGA - w numerze specjalna niespodzianka: naklejka!
Tak zwany cząstkowy raport komisji badającej rzekomo rosyjskie wpływy w Polsce jest mieszaniną dezinformacji, putinowskiej propagandy, lewicowej publicystyki politycznej i bezwstydnego plagiatu. Treść publikacji wskazuje, że jednym z głównych celów działalności komisji Stróżyka będzie wzmacnianie tezy, iż wynik wyborów prezydenckich – jeśli wygra je Karol Nawrocki – został zmanipulowany przez Rosjan. Pisze o tym Grzegorz Wierzchołowski w niezwykle mocnym tekście okładkowym.
Gdyby miesiąc temu na korytarzu Telewizji Republika zapytać występujących w niej polityków obozu władzy, czy planują odebrać jej koncesję, wszyscy gorąco by zaprzeczyli. Co łączy tych, którzy dziś uruchomili operację przeciwko Republice i oswajają Polaków z pomysłem likwidacji najpopularniejszej stacji informacyjnej? Wszyscy mają powiązania lub znajomości w środowisku Wojskowych Służb Informacyjnych lub LWP. Puzzle tej układanki pasują do siebie: wojnę Republice wypowiedziało środowisko odpowiedzialne za reset i tuszowanie Smoleńska. To samo, które w III RP trzęsie mediami, światem celebrytów i rozrywki, a Republika naruszyła jego panowanie w wielu tych obszarach. Teraz przyjaciele WSI chcą nakłonić resztę obozu rządzącego do tej bardzo ryzykownej dla władzy operacji. Polecamy tekst Piotra Lisiewicza!
Donald Tusk, Katarzyna Kotula, Krzysztof Gawkowski – ta trójka polityków z pierwszego szeregu koalicji rządzącej nieprzypadkowo obrała za cel Republikę. Padają nawet skandaliczne sugestie, wzywające do odebrania legalnie działającej stacji – w dodatku liderowi wśród stacji informacyjnych – koncesji. Powód? Wcale nie burza o Jerzego Owsiaka, która wraca co roku. To świetne wyniki oglądalności i kolejne pola aktywności Republiki. Dowodem tego jest organizacja imprezy sylwestrowej, która dotąd w teorii była zarezerwowana tylko dla mainstreamu III RP. Więcej w artykule Grzegorza Wszołka.
Politycy Polski 2050 ponieśli prestiżową porażkę w sprawie obowiązkowych badań dla myśliwych. Ich projekt ustawy przepadł w pierwszym czytaniu – został odrzucony nie tylko głosami PiS-u i Konfederacji, ale również PSL-u oraz pojedynczych posłów KO i Lewicy. Po roku działania Ministerstwa Klimatu niechęć do tego resortu mobilizuje szerokie grupy społeczne, w tym myśliwych, leśników i rolników. Dostrzegają to już politycy obozu rządzącego
Napady z bronią w ręku, strzelaniny, brutalne rozboje. Niestety, to nie kronika lat 90. – w ostatnich miesiącach doszło do wielu szokujących przestępstw. Eksperci alarmują, że to może być początek groźnego zjawiska. Jego przyczyny należy szukać m.in. w niedofinansowaniu służb, przy równoczesnym ich uwikłaniu w polityczne rozgrywki, oraz czystkach, które dotknęły nawet doświadczonych funkcjonariuszy. Pisze o tym Grzegorz Broński.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni cztery gazety opublikowały ważne artykuły mające udowodnić, że tragedia smoleńska 10 kwietnia 2010 roku nie została spowodowana zamachem – wybuchem Tu 154M nr 101. Niezależnie od przywołanej argumentacji, którą za chwilę omówimy, istotą publikacji jest ukrycie faktu, że ponad cztery miesiące temu, we wrześniu 2024 roku, zespół międzynarodowych ekspertów prokuratury dostarczył blisko tysiącstronicowy raport rozstrzygający, jak doszło do katastrofy. Kto boi się prawdy o Smoleńsku? Na to pytanie odpowiadają prof. Wojciech Fabianowski, Jacek Jabczyński, Antoni Macierewicz, prof. Kazimierz Nowaczyk i Marta Palonek.
W Wielkiej Brytanii dochodziło do zbiorowych gwałtów na dzieciach i morderstw. W ciągu kilkunastu lat tysiące dziewczynek stało się ofiarami imigranckich gangów, które działały na wielką skalę. Ale w imię walki z rasizmem i islamofobią proceder był ignorowany przez główne media, służby oraz władze, szczególnie obecnie rządzącą Partię Pracy. Więcej w artykule Huberta Kowalskiego.
Trump jeszcze nie jest prezydentem, a liberalny świat zaczyna walić się pod własnym ciężarem. Premier Kanady Justin Trudeau podaje się do dymisji, a Elon Musk zaczyna domagać się zmiany rządzących w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Analizuje Maciej Kożuszek.
Byli oficerowie SS z nieoficjalnym wsparciem wywiadu zachodnioniemieckiego, a niedługo potem Stasi, odegrali kluczową rolę w budowie aparatu bezpieczeństwa niepodległej Syrii. Naziści byli pożądanymi specjalistami, zwłaszcza w pierwszych latach istnienia Izraela, do którego zniszczenia dążyła Syria. Współpraca ze Stasi była zaś pochodną zbliżenia reżimu baasistowskiego do bloku wschodniego. Pisze o tym Antoni Rybczyński.
Kolejne wtargnięcie balonu meteorologicznego w polską przestrzeń powietrzną nie jest dziełem przypadku, lecz potwierdzeniem, że Rosja cały czas testuje nasze zdolności w zakresie rozpoznania zagrożeń z powietrza. Jak widać, mimo upływu kilku miesięcy od poprzednich tego typu incydentów nie zrobiono wiele, by się przed nimi zabezpieczyć. Lekceważenie sytuacji może doprowadzić do znacznie agresywniejszych działań ze strony Rosji. Warto przeczytać artykuł Konrada Wysockiego.
Maciej Pawlak analizuje nastroje gospodarcze i pisze: "Branża handlowa należy – obok przemysłu i budownictwa – do sektorów gospodarczych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Jest najbardziej zadłużona wśród wszystkich gałęzi gospodarki, trend dotyczy zwłaszcza małych hurtowni i małych sklepów".
„Świat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętne zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów »żywych trupów« zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne. Polska ma tedy niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji” - co to za fragment? Dowiecie się z tekstu Tomasza Panfila.
W kryptach znajdujących się w podziemiach wileńskiej katedry pw. śś. Stanisława i Władysława odnaleziono poruszający serce i wyobraźnię Polaków skarb – insygnia grobowe Aleksandra Jagiellończyka, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego, oraz Elżbiety Habsburżanki, pierwszej żony Zygmunta Augusta, a także drugiej żony tegoż, słynnej Barbary Radziwiłłówny. Postać Aleksandra pozostaje, nie bez racji, w cieniu innych wielkich panujących członków dynastii Jagiellonów. Król ten ma złą opinię u historyków. Rządził krótko – od 1501 do 1505 roku. Ale to za jego panowania doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii powstawania instytucji rządowych i określających ustrój praw – konstytucji nihil novi. Jak historia, to polecamy tekst Tomasza Łysiaka.
Jeśli umierać, to na stojąco. Nigdy na kolanach” – te słowa brzmią niczym motto w głowie Władimira Putina. Pewnie dlatego w filmie „Putin” Patryka Vegi mordercę ciągle widzimy na kolanach, sedesie lub w pampersie. Groteskowy Władimir Putin przypomina tu bardziej klauna niż jokera. O filmowym manifeście zemsty na Putinie pisze Sylwia Krasnodębska.
Stan Kalifornia od kilkunastu dni mierzy się z olbrzymimi pożarami. Ogień dotknął dzielnice celebrytów i zniszczył domy ludzi znanych ze srebrnych ekranów. Pożar to żywioł, który statystycznego Kowalskiego mało obchodzi. Tymczasem aktywiści i politycy rządzący w Polsce chcą iść dokładnie tą samą drogą, którą poszła Kalifornia. Od nas wszystkich zależy, czy to powstrzymamy. O czym pisze Jacek Liziniewicz.
"Ciężko o tym mieście pisać w oderwaniu od kalki, jaką nakładają nam światowe media. Wszak oczami świata Teheran jawi się jako miejsce smętne i groźne. I rzeczywiście może być także takie" - czytamy w tekście Stefana Czernieckiego.
Sonda Parker Solar Probe dokonała historycznego przelotu w odległości zaledwie 6,1 mln km od powierzchni Słońca. Urządzenie przesłało już pierwsze informacje, które wskazują, że wszystkie instrumenty podczas misji były sprawne i zebrały bezcenne dane. Te natomiast trafią na Ziemię w najbliższych tygodniach i mogą zatrząść światem nauki, gdyż pozwolą m.in. na testowanie teorii względności Alberta Einsteina. Więcej w artykule Jana Przemyłskiego.