Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Na linii Paryż-Londyn znów iskrzy. Johnson mówi o podjęciu „stosownych kroków prawnych” i „turbulencjach”

Boris Johnson, szef brytyjskiego rządu, powiedział, że spór z Francją dotyczący prawa do połowów przyczynił się do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami. Nie wykluczył też podjęcia kroków prawnych wobec francuskich władz.

Emmanuel Macron, Boris Johnson, Paryż, 22 sierpnia 2019
Emmanuel Macron, Boris Johnson, Paryż, 22 sierpnia 2019
Wikimedia.com, autor: UK Prime Minister - https://twitter.com/10DowningStreet/status/1164551227532877827, OGL 3, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81556464

Konflikt na linii Wielka Brytania-Francja

Ponieważ Wielka Brytania nie przyznała licencji połowowych 55 francuskim kutrom, których właściciele - jak wyjaśnia Londyn - nie mogli udowodnić historii połowów na wodach wokół wyspy Jersey, rząd w Paryżu ostrzegł w środę, że jeśli spór nie zostanie rozwiązany do 2 listopada, może zablokować niektóre francuskie porty dla brytyjskich kutrów, zaostrzy kontrole brytyjskich łodzi i ciężarówek, a także zaostrzy kontrole celne i sanitarne.

W czwartek rano, niespełna dobę po tym ostrzeżeniu, francuskie władze poinformowały o zatrzymaniu brytyjskiego trawlera i ukaraniu grzywną innego. Według francuskich władz zatrzymana jednostka nie miała licencji na połowy, czemu jej właściciel stanowczo zaprzecza.

"Turbulencje" w relacjach 

Rozmawiając w sobotę z brytyjskimi stacjami BBC News i Sky News przy okazji odbywającego się w Rzymie szczytu grupy G20 Johnson przyznał, że "są pewne turbulencje w relacjach" między obydwoma krajami. Powiedział też, że obawia się, iż działania podejmowane przez Francję mogą stanowić naruszenie umowy o handlu i współpracy (TCA), która reguluje stosunki między Wielką Brytanią a Unią Europejską po brexicie. W takim przypadku jego rząd będzie musiał podjąć stosowne kroki.

"Jeśli inny kraj europejski chce złamać TCA – umowę o handlu i współpracy – to oczywiście będziemy musieli podjąć kroki w celu ochrony interesów Wielkiej Brytanii" - mówił Johnson.

Zapytany, czy jeśli Francja podejmie w przyszłym tygodniu kroki, którymi grozi, Wielka Brytania uruchomi mechanizm rozstrzygania sporów zgodnie z procedurą przewidzianą w TCA, Johnson odparł: "Jeśli nastąpi naruszenie traktatu lub jeśli uważamy, że doszło do naruszenia traktatu oczywiście zrobimy to, co konieczne, aby chronić brytyjskie interesy".

Spotkanie Johnson-Macron 

Oczekuje się, że przy okazji szczytu G20 w niedzielę dojdzie do spotkania brytyjskiego premiera z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jednak załagodzenie sporu utrudnić mogą dwie sprawy, które się pojawiły w ostatnich kilkunastu godzinach. Pierwszą jest wywiad Macrona dla "Financial Times", w którym ten powiedział m.in., że spór o rybołówstwo jest testem globalnej wiarygodności Wielkiej Brytanii, a drugą - widziany przez BBC i Sky News list francuskiego premiera Jeana Castexa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym napisał on m.in.:

"Konieczne jest jasne pokazanie europejskiej opinii publicznej, że przestrzeganie zobowiązań nie podlega negocjacjom i że opuszczenie Unii Europejskiej jest bardziej szkodliwe niż pozostanie w niej".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm