Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nowa fala migrantów zalewa Europę. Bruksela zapowiada zmianę prawa azylowego

Kryzys migracyjny w Europie, spowodowany polityką białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, niebawem pogłębi przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów. „Musimy dokonać szybkiego przeglądu unijnych przepisów migracyjnych i azylowych w związku z kryzysem w Afganistanie i działaniami Białorusi” – napisał dziś na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Freedom House/domena publiczna

Tak problem migracji na granicy litewsko-białoruskiej nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę osiągnęła już 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji. W związku ze wzrostem nielegalnej migracji władze Litwy ogłosiły w kraju sytuację nadzwyczajną.

Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite na początku sierpnia podpisała rozporządzenie pozwalające pogranicznikom zawracać migrantów, którzy usiłują w miejscach zakazanych przedostać się z Białorusi na Litwę. Będą oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych.

Na mocy tego rozporządzenia na Litwę z Białorusi nie wpuszczono już kilkuset migrantów.

W kryzysowej sytuacji sąsiada wspiera Polska.

Na tym tle pod koniec lipca br. w Szwecji weszło w życie nowe prawo migracyjne, na mocy którego imigrantom trudniej będzie otrzymać pozwolenie na pobyt stały. Według organizacji humanitarnych socjaldemokratyczny rząd „odwraca się od uchodźców”, prawicowa opozycja uważa z kolei, że zmiany są za mało radykalne.

W wyniku zaś wycofania się wojsk USA, oraz ich sojuszników, z Afganistanu Europa przygotowuje się do pogłębienia się kryzysu imigracyjnego.

Dziś ws. nadchodzącego kryzysu głos zabrał przedstawiciel Brkseli.

„Sytuacja w Afganistanie i działania Białorusi pokazały jedną rzecz: nie możemy dłużej czekać z kompleksowym przeglądem europejskich przepisów migracyjnych i azylowych (…)”

– oznajmił Schinas.

Wiele państw UE obawia się, że sukcesy militarne talibów w Afganistanie po wycofaniu się z tego kraju żołnierzy USA i sojuszników, doprowadzą do masowego exodusu mieszkańców i powtórki kryzysu migracyjnego z 2015 r.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Białoruś – co oficjalnie podkreśla UE – wykorzystuje migrantów jako rodzaj „hybrydowej broni” przeciwko Wspólnocie w odwecie za sankcje.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa