Kryzys migracyjny w Europie, spowodowany polityką białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, niebawem pogłębi przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów. „Musimy dokonać szybkiego przeglądu unijnych przepisów migracyjnych i azylowych w związku z kryzysem w Afganistanie i działaniami Białorusi” – napisał dziś na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.
Tak problem migracji na granicy litewsko-białoruskiej nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę osiągnęła już 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji. W związku ze wzrostem nielegalnej migracji władze Litwy ogłosiły w kraju sytuację nadzwyczajną.
Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite na początku sierpnia podpisała rozporządzenie pozwalające pogranicznikom zawracać migrantów, którzy usiłują w miejscach zakazanych przedostać się z Białorusi na Litwę. Będą oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych.
Na mocy tego rozporządzenia na Litwę z Białorusi nie wpuszczono już kilkuset migrantów.
W kryzysowej sytuacji sąsiada wspiera Polska.
Na tym tle pod koniec lipca br. w Szwecji weszło w życie nowe prawo migracyjne, na mocy którego imigrantom trudniej będzie otrzymać pozwolenie na pobyt stały. Według organizacji humanitarnych socjaldemokratyczny rząd „odwraca się od uchodźców”, prawicowa opozycja uważa z kolei, że zmiany są za mało radykalne.
W wyniku zaś wycofania się wojsk USA, oraz ich sojuszników, z Afganistanu Europa przygotowuje się do pogłębienia się kryzysu imigracyjnego.
Dziś ws. nadchodzącego kryzysu głos zabrał przedstawiciel Brkseli.
„Sytuacja w Afganistanie i działania Białorusi pokazały jedną rzecz: nie możemy dłużej czekać z kompleksowym przeglądem europejskich przepisów migracyjnych i azylowych (…)”
– oznajmił Schinas.
If there is one thing that the situation in Afghanistan and the actions of Belarus have shown, it is that the clock has run out on how long we can wait to adopt the complete overhaul of Europe’s migration and asylum rules we need.
— Margaritis Schinas (@MargSchinas) August 15, 2021
Τoday @LaStampa https://t.co/1U3WV9jD7i
Wiele państw UE obawia się, że sukcesy militarne talibów w Afganistanie po wycofaniu się z tego kraju żołnierzy USA i sojuszników, doprowadzą do masowego exodusu mieszkańców i powtórki kryzysu migracyjnego z 2015 r.
Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Białoruś – co oficjalnie podkreśla UE – wykorzystuje migrantów jako rodzaj „hybrydowej broni” przeciwko Wspólnocie w odwecie za sankcje.