- Polityka “zaciskania pasa”, prowadzona podczas kryzysów od 2007 do 2013 roku, nie zdała egzaminu, toteż w obliczu obecnego kryzysu unijna odpowiedź musi być zdecydowana i zapewnić naszemu kontynentowi dźwignię rozwoju - powiedział w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że “pandemia koronawirusa i jej ekonomiczne następstwa mają wymiar nieporównywalnie większy, niż wszystkie kryzysy w ostatnim stuleciu".
Rozmowa z polskim premierem zostanie opublikowana we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika. Na stronie internetowej "FAZ" ukazała się w poniedziałek.
- Najbardziej wymownym przykładem obrazującym skalę wyzwań jest bezprecedensowa liczba bezrobotnych w USA, sięgająca 38,6 miliona po 7 tygodniach pandemii – zauważył premier. W jego ocenie, polityka “zaciskania pasa”, prowadzona podczas kryzysów od 2007 do 2013 roku, nie zdała egzaminu, toteż w obliczu obecnego kryzysu “unijna odpowiedź musi być zdecydowana i zapewnić naszemu kontynentowi dźwignię rozwoju”.
Morawiecki podkreślił, że aby ustrzec się przed dalszymi podziałami ekonomicznymi, zwłaszcza między starymi i młodymi państwami Unii Europejskiej, trzeba przyjąć jednolity front: “Tylko grając zespołowo jesteśmy w stanie osiągnąć dobry, europejski wynik” – oznajmił.
- Pandemia koronawirusa dotknęła jednakowo całą Europę, a zatem reakcja na nią również powinna być wspólna – dodał.
- Podstawowym warunkiem powodzenia działań antykryzysowych jest przestrzeganie zasady solidarności wszystkich państw należących do UE
- podkreślił.
Polski premier ostrzegł również przed podziałami i etykietowaniem. “(...) W tej chwili najbardziej powinniśmy się wystrzegać podziału. Na chorych i zdrowych, bądź na tych, którzy gorzej radzą sobie z kryzysem i tych, którzy potrafią lepiej stawić mu czoła”.
Według Morawieckiego “w ostatnich latach Polska oraz kraje Grupy Wyszehradzkiej rozwijały się bardzo prężnie”.
- W tym trudnym czasie możemy wnieść do wspólnoty europejskiej więcej siły i świeżości
– zaznaczył.
Na pytanie dotyczące koncepcji finansowania walki z kryzysem w UE, premier Morawiecki odpowiedział: “Z punktu widzenia Polski, najlepsza byłaby opcja, która realizowałaby zasadę elastyczności i Unii >>zjednoczonej w różnorodności<<”.
- To oczywiste, że kraje z tradycyjnie dużą rolą turystyki będą potrzebować innych narzędzi wsparcia, niż kraje, których produkt krajowy jest generowany przez przemysł samochodowy – dodał.
Morawiecki wskazał możliwe rozwiązania problemów związanych z epidemią.
- Jeżeli będziemy w stanie przyjąć odpowiednio szybko program odbudowy, nowy europejski Plan Marshalla, to możemy przekuć pocovidową zapaść w sukces, wzmocnić Unię
– uznał premier.
W rozmowie poruszony został również temat relacji Polski i USA. - Stany Zjednoczone i Europa podzielają te same wartości - demokrację, wolność, ludzką godność i prawa człowieka. Jeśli chcemy, by te wartości trwały i się rozwijały, konieczna jest współpraca euroatlantycka – podkreślił Morawiecki.
- Żyjemy w czasach zmian, niestabilności, w trudnej i dynamicznie zmieniającej się epoce. Europa musi zadbać o swoje bezpieczeństwo. Architektura europejskiego i światowego ładu jest trudna do wyobrażenia bez udziału Stanów Zjednoczonych. Dobra, rozsądna współpraca USA i Europy to warunek sprawiedliwego porządku światowego
– dodał.
Pytany o ministra Jarosława Gowina, który według "FAZ" zablokował wybory prezydenckie w Polsce, odpowiedział: “Zjednoczona Prawica jest szerokim obozem politycznym, łączącym w sobie różne nurty. Tak było od samego początku i bez tego niemożliwe byłyby jej wyborcze zwycięstwa”.
- Zaufanie do partnerów politycznych w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy jest warunkiem skutecznej realizacji wyznaczonych przez nas celów
– dodał.
Morawiecki odniósł się również do kwestii przebiegu zbliżających się wyborów prezydenckich. - (...) Zgodnie z zasadami demokracji, będą bezpośrednie, równe, powszechne, a głosowanie będzie miało charakter tajny – powiedział premier.
Szef polskiego rządu skomentował tezę "FAZ" o możliwym zwycięstwie kandydata opozycji w wyborach prezydenckich.
- Prezydent Andrzej Duda cieszy się bardzo dużym poparciem Polaków i jest faworytem w zbliżających się wyborach. Współpraca rządu z nim układa się bardzo dobrze, co w realiach pandemii okazało się mieć kluczowe znaczenie – podkreślił Morawiecki.
Na pytanie "FAZ" o istnienie radykalnego w kwestiach światopoglądowych skrzydła w obozie rządowym, o którym wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Morawiecki odparł: "Prezes Kaczyński powiedział również, że jesteśmy bardzo szeroką formacją i ta formuła jest źródłem naszego sukcesu“.
- Chcemy tę szansę wykorzystać jak najlepiej, przekuć ją w sukces gospodarczy. Nie oznacza to jednak, że odstąpimy od naszych wartości. Naszym celem jest mądra modernizacja, która nie wyrzeka się tradycji
– dodał.
Według "FAZ" radykalne skrzydło w polskim rządzie forsuje kolejne zmiany w sądownictwie, za co wkrótce Polsce mogą grozić kary finansowe i straty wizerunkowe. W odniesieniu do tej tezy polski premier wskazał na działania podjęte w Republice Czeskiej oraz w Niemczech.
- Śledząc równolegle podobne procesy w innych krajach, nie dostrzegłem, aby nominacje nowego prezesa Sądu Najwyższego Republiki Czeskiej Petra Angyalossy’ego czy byłego polityka CDU Stephana Harbartha na prezesa Trybunału Konstytucyjnego były szeroko komentowane i krytykowane przez Komisję Europejską. Polska jest cały czas otwarta na dialog, bierze w nim czynny udział, jednak musi on być prowadzony w duchu zrozumienia i poszanowania prawa oraz uwarunkowań historycznych
– oznajmił premier.
Jak przypomniał "FAZ", Klub Jagielloński po 2015 roku napisał, że partii PiS uda się zniszczyć stary system, ale nie uda mu się zbudować nowego. W rozmowie z "FAZ" premier zaprzeczył takiej prognozie.
- Nic bardziej błędnego. Zlikwidowaliśmy skrajne ubóstwo. Wprowadziliśmy świadczenia dla rodzin w celu zmniejszenia nierówności społecznych. Utworzyliśmy także sprawny system instytucji rozwoju. Udało nam się scyfryzować służbę zdrowia i wiele usług publicznych. Realizujemy szereg projektów infrastrukturalnych– wymienił premier.