Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Zarzucali upolitycznienie polskim sądom. Tymczasem niemieckim TK pokieruje były wiceszef CDU

Były polityk partii CDU Stephan Harbarth został wybrany nowym prezesem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Harbarth zastąpi Andreasa Vosskuhle, którego 12-letnia kadencja zakończyła się 6 maja. Jedna z regionalnych gazet ostro skrytykowała ten wybór, ujawniając "obawy w związku z niezależnością" nowego prezesa.

mk

Warto podkreślić, że sędziowie - w tym prezesi i wiceprezesi Trybunału Konstytucyjnego - są w Niemczech wybierani przez Bundestag i Budndesrat. W dodatku obowiązują nominacje partyjne - kandydaci są zgłaszani przez polityków. Przy głosowaniu również rolę odgrywają kwestie polityczne. Do wyboru kandydata są potrzebne dwie trzecie głosów. Czyli niektóre partie muszą zaakceptować wybór konkurencyjnych ugrupowań, by w zamian móc liczyć na poparcie swojego kandydata. 

Reklama

Regionalna gazeta "Nuernberger Nachrichten" skrytykowała wybór Harbartha, pisząc, że "kto jako adwokat związany był tak blisko z wielkimi koncernami i nie mógł się od tego powstrzymać nawet po wyborze na posła do Bundestagu, ten budzi obawy w związku z niezależnością".

Z kolei agencja AFP przypomina, że mianowaniu Harbartha na sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku towarzyszyła krytyka odnosząca się do jego przeszłości jako wpływowego prawnika, który reprezentował koncern Volkswagena w czasach afery "dieselgate" - uznawano, że może to rodzić konflikt interesów.

Sprawa nominacji Harbartha na wiceprezesa TK odbiła się również szerokim echem w Parlamencie Europejskim. Europoseł PiS Kosma Złotkowski zwracał się o opinię unijnych władz w kontekście zastrzeżeń formułowanych przez Komisję Europejską wobec reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zarzutów o upolitycznienie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, podczas gdy za zachodnią granicą czynny polityk wchodzi do władz Trybunału. 

To właśnie ze strony Niemiec, głównie od byłego prezesa TK Andreasa Vosskhule, płynęły w przeszłości obawy o... upolitycznienie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. 

mk

Reklama