Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Do skutku lub do końca

Obywatele Wielkiej Brytanii powinni powtórzyć głosowanie. To recepta na obecny kryzys, którą część unijnych elit zaczyna głosić coraz odważniej. Trudno się temu zresztą dziwić, bo byłaby to tylko kolejna aplikacja stosowanej już w Unii Europejskiej zasady, którą przy okazji francuskiego i holenderskiego referendum w sprawie traktatu konstytucyjnego ukuł obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Zasada ta brzmi: głosować należy do skutku. W uproszczeniu, skutek jest tu rozumiany jako rozstrzygnięcie zgodne z życzeniem pana Junckera i innych unijnych mędrców. To piękna, wolnościowa idea! Eurokraci mówią nam: wybierajcie sobie, co chcecie, ile razy chcecie, bylebyście na końcu wybrali to, co wybrać musicie. Problem tylko w tym, że po takim głosowaniu brukselscy mędrcy stwierdzą znowu, że wszystko jest w porządku i szybko zapomną o setkach nudnawych dyskusji o „przyszłości Unii”. A skoro taki kryzys nie powoduje refleksji, to chyba żaden już jej nie wywoła. Należałoby zatem powiedzieć, że Brytyjczycy w sprawie wyjścia z Unii nie będą głosowali do skutku, lecz raczej – parafrazując klasyka – „do końca”. Do końca brexitu albo Unii.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#Unia Europejska #UE #Brexit

Maciej Kożuszek