Prezydent Rosji Władimir Putin najwyraźniej nie zamierza odpuszczać Berlina i w tym celu wykorzystuje niemieckich biznesmenów. Władca Kremla oświadczył dziś, że liczy na… dalszy rozwój kontaktów biznesowych z Niemcami mimo obecnych trudności gospodarczych i politycznych. Mówił o tym na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki.
Wysoko cenimy gotowość biznesu niemieckiego do wspólnej pracy, wasz pragmatyzm i konstruktywne nastawienie
- powiedział Putin na spotkaniu z niemieckimi biznesmenami na Kremlu. Wyraził nadzieję, że kontakty biznesowe między Rosją i Niemcami będą się nadal rozwijać „nawet w warunkach obecnej niełatwej koniunktury w gospodarce i polityce światowej”.
Putin przypomniał, że Niemcy są jednym z głównych partnerów gospodarczych Rosji i zajmują - za Chinami - drugie miejsce w tej współpracy. Poinformował, że inwestycje niemieckie w rozmaite gałęzie gospodarki rosyjskiej przekraczają 20 mld USD, a rosyjskie w gospodarkę niemiecką - 9 mld USD. W Rosji działa obecnie około 5 tys. firm z kapitałem niemieckim.
Gospodarz Kremla przypomniał, że dostawy rosyjskiej ropy i gazu zaspokajają potrzeby Niemiec w około jednej trzeciej. Putin podkreślił, że trwa budowa gazociągu Nord Stream 2, który w planach ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.
Prezes Komisji Wschodniej Wolfgang Buechele powiedział Putinowi, że biznes niemiecki spodziewa się zaostrzenia sankcji amerykańskich wobec Rosji. - Niestety, należy odnosić się do nich z całą powagą i powinniśmy liczyć się z ich dalszym zaostrzeniem. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, że sankcje te są sformułowane bardzo nieprecyzyjnie i niejasno - powiedział Buechele, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne.
Przedstawiciel niemieckiego biznesu zauważył, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej obroty handlowe Niemiec i Rosji rosną. Zastrzegł przy tym, że perspektywa nowych sankcji rzuca cień na rozwój współpracy gospodarczej. - Mam nadzieję, że zdołamy znaleźć sposób na to, jak sobie z nimi poradzić - mówił Buechele.
Szef Komisji Wschodniej powiedział też, że biznes niemiecki liczy, iż projekt Nord Stream 2 „zostanie mimo wszystkich problemów zrealizowany w pełnym zakresie i w wyznaczonym terminie”. Buechele zastrzegł, że prócz Nord Stream 2 trasą przesyłu gazu z Rosji powinien być też tranzyt przez Ukrainę.
Nazwał również Rosję wielkim i wpływowym krajem oraz wyraził nadzieję na to, że „wniesie ona znaczny wkład w odprężenie międzynarodowe”.
Wśród uczestników spotkania przedstawicieli wielkiego biznesu niemieckiego z Putinem media wymieniały: dyrektora Komisji Wschodniej Michaela Harmsa i prezesa zarządu Rosyjsko-Niemieckiej Izby Handlowej Matthiasa Scheppa, a także przedstawicieli m.in. Nord Stream, firmy Knauf Gips czy koncernów: Volkswagen, Siemens, BASF i Uniper.
Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki jest wpływowym lobby firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej. Istnieje od 1952 roku.