Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wsparł integralność terytorialną Gruzji podczas spotkania w Warszawie z szefem MSZ tego kraju Davidem Zalkalianim. Wizyta Zalkalianiego jest związana z wideokonferencją szefów dyplomacji krajów NATO. Rau - jak podkreślił w komunikacie polski MSZ - wsparł również aspiracje integracyjne Gruzji z Unią Europejską i NATO.
Dzisiejsza wideokonferencja szefów dyplomacji krajów NATO odbyła się z udziałem partnerów z Gruzji i Ukrainy i dotyczyła m.in. bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego.
- Wcześniej odbyły się rozmowy bilateralne obu ministrów, których przedmiotem były relacje dwustronne, sytuacja wewnętrzna w Gruzji po wyborach parlamentarnych, wyzwania w kontekście bezpieczeństwa regionalnego oraz współpraca wielostronna
- poinformowało MSZ.
Szef polskiej dyplomacji odniósł się do utrzymujących się rozbieżności między głównymi aktorami sceny politycznej po wyborach parlamentarnych w Gruzji i zapowiedzi bojkotu prac parlamentu przez partie opozycyjne.
- Podkreślił, że sprawne funkcjonowanie parlamentu jest kluczowe nie tylko dla realizacji zobowiązań wynikających z procesu zbliżenia euroatlantyckiego, ale również w celu rozwiązania pilnych problemów zdrowotnych i społeczno-gospodarczych wywołanych pandemią COVID-19. W interesie wszystkich stron jest podjęcie wszelkich kroków dla przywrócenia pełni zaufania do procesu wyborczego
- podał resort dyplomacji.
Min. @RauZbigniew spotkał się dziś w Warszawie z min. SZ 🇬🇪 @DZalkaliani.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) December 2, 2020
Ministrowie poruszyli m. in. kwestie współpracy dwu- i wielostronnej, sytuację powyborczą w Gruzji oraz bezpieczeństwa w regionie Kaukazu Południowego.
Więcej➡️ https://t.co/VrvY7JL5wr pic.twitter.com/UCFVBFZ911
Wybory w Gruzji wygrała rządząca krajem od ośmiu lat partia Gruzińskie Marzenie. Opozycja zbojkotowała jednak II turę wyborów w 17 okręgach jednomandatowych. Oponenci Gruzińskiego Marzenia, którym nieformalnie kieruje powiązany z Moskwą biznesmen Bidzina Iwaniszwili, uważają, że doszło do fałszerstw wyborczych. Opozycja zapowiedziała bojkot parlamentu i żąda powtórzenia wyborów, organizując co niedzielę protesty.
Jak poinformował w komunikacie polski resort dyplomacji obaj ministrowie wskazywali także na intensywność relacji między Polską a Gruzją oraz "popularność Gruzji w społeczeństwie polskim i Polski wśród Gruzinów".
- Szef polskiej dyplomacji przypomniał o nieustannym poparciu dla niezależności i integralności terytorialnej Gruzji w jej międzynarodowo uznawanych granicach. Wyraził zaniepokojenie tragiczną sytuacją humanitarną na administracyjnej linii rozgraniczenia z Abchazją i Osetią Południową
- czytamy w komunikacie.
MSZ poinformował, że Rau i Zalkaliani omówili także najważniejsze, aktualne wydarzenia polityki międzynarodowej, w tym również w kontekście zmian geopolitycznych, jakie zaszły w regionie Kaukazu Południowego w wyniku ostatniej eskalacji walk między Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu i wprowadzenia rosyjskich sił rozjemczych