Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid został dziś ministrem finansów w rządzie Borisa Johnsona, stając się pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele tego resortu. Z kolei minstrem spraw wewnętrznych została urodzona w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów - Priti Patel. Zaś były minister ds. wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych.
Javid, który w przeszłości był również ministrem ds. społeczności, samorządu lokalnego i budownictwa, urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu. Posłem do Izby Gmin jest od 2010 roku, reprezentując okręg wyborczy Bromsgrove w hrabstwie Worcestershire.
W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w 2016 roku polityk opowiedział się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Przed wejściem do polityki przez lata pracował w brytyjskiej filii Deutsche Banku.
Nominacja Javida na stanowisko szefa resortu finansów jest pierwszą decyzją nowego premiera Borisa Johnsona, który w środę zastąpił ustępującą szefową rządu Theresę May. Dotychczasowy minister finansów Philip Hammond złożył wcześniej rezygnację, wykluczając służenie w nowej administracji z powodu różnic programowych dotyczących strategii wyjścia z Unii Europejskiej.
Kilkanaście minut później Johnson mianował także eurosceptyczkę Priti Patel, urodzoną w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów, na nową minister spraw wewnętrznych. Zastępując Javida, będzie drugim z rzędu politykiem na tym stanowisku wywodzącym się z mniejszości etnicznej.
47-letnia polityk zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku, reprezentując mieszkańców okręgu wyborczego Witham w południowo-wschodniej Anglii.
Patel służyła w przeszłości w rządzie Theresy May, ale w listopadzie 2017 roku została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska ministra ds. rozwoju międzynarodowego po tym, jak brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier May. Jak podała wówczas telewizja BBC, podczas letniego urlopu w Izraelu Patel spotkała się z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.
W pierwszych godzinach urzędowania nowy premier zwolnił kilkunastu czołowych ministrów, w tym byłego rywala do objęcia władzy w Partii Konserwatywnej i ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta. Jak podkreśliły brytyjskie media, skala zmian na kluczowych stanowiskach oznacza, że to największa rekonstrukcja rządu poza sytuacjami, kiedy zmieniała się partia rządząca w kraju.
Z kolei nowy minister spraw zagranicznych Dominic Raab otrzymał także tytuł "pierwszego sekretarza stanu", stając się de facto wicepremierem w nowym rządzie, choć nie wiążą się z tym żadne automatyczne dodatkowe prerogatywy.
Jego nominacja do objęcia jednego z najważniejszych stanowisk w nowym rządzie zapowiada, że Johnson planuje znaczące odejście od dotychczasowej linii w negocjacjach z Unią Europejską i będzie domagał się od Brukseli istotnych zmian w projekcie porozumienia ws. opuszczenia Wspólnoty.