Prezydent Francji Emmanuel Macron oznajmił, że „bezpieczeństwo europejskie musi opierać się na czterech filarach, którymi są: multilateralizm, partnerstwo strategiczne, autonomia bezpieczeństwa europejskiego i suwerenność państw członkowskich”.
Przemawiając w Szkole Wojennej w Paryżu, francuski prezydent zauważył, że „bezpieczeństwo globalne jest nie do pomyślenia bez wielostronnego zaangażowania różnych aktorów, od których Francja oczekuje poszanowania prawa międzynarodowego, demokracji i wolności”.
To jedyny sposób, by odbudować zaufanie w stosunkach międzynarodowych. Przejrzystość i przestrzeganie zasady wzajemności w relacjach międzynarodowych, to dwa inne warunki zmniejszenia skali ryzyka, przed jakim stoi dziś Europa.
- powiedział prezydent Francji.
Jego zdaniem to właśnie Francja, która według Macrona, powinna uczynić ze swego potencjału nuklearnego tarczę gwarantującą bezpieczeństwo Europy, opowiada się za szczególnym uwzględnieniem multilateralizmu w przyszłej refleksji nad bezpieczeństwem międzynarodowym.
Występując w Szkole Wojennej w Paryżu, prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że państwa europejskie wykazały się wielką naiwnością, zakładając od lat 80., że jeśli będą uczestniczyć w inicjatywach rozbrojeniowych, to inne kraje świata pójdą za ich przykładem.
Rozbrajaliśmy się i rozbrajaliśmy, bez końca, podczas gdy inne kraje wzmacniały intensywnie swój potencjał, podnosząc go na jeszcze wyższy poziom zaawansowania technologicznego. Działo się tak zwłaszcza po kryzysie finansowym 2008 r. W rezultacie, na różne obszary europejskiego bezpieczeństwa wpływają dziś podmioty postronne: Rosja ingeruje w nasze bezpieczeństwo teleinformatyczne, Chiny w bezpieczeństwo transportowe (lotnicze) i komunikację mobilną, a partnerzy amerykańscy określają parametry technologiczne i kierunki rozwoju naszego przemysłu obronnego.
- oświadczył prezydent Francji.
Prezydent Macron oświadczył, że pociąga to za sobą konieczność włączenia Unii Europejskiej w prace nad nowym harmonogramem globalnych negocjacji rozbrojeniowych, a także potrzebę odbudowy ram instytucjonalnych dla tych rozmów.
Ze swej strony Unia Europejska powinna pogłębić wysiłki na rzecz zbudowania europejskiej tożsamości obronnej [...] Europejczycy muszą odzyskać swe suwerenne prawo do określania, jakie są ich interesy i co jest dobre dla Unii.
- podkreślił.
Emmanuel Macron opowiedział się przy tym za bezzwłocznym zainicjowaniem strategicznego dialogu z Rosją, bo jego zdaniem „tylko w ten sposób, poprzez dialog, Europa może zagwarantować sobie stabilność”.