Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jak przywódcy UE i NATO oceniają spotkania z prezydentem RP? Publikujemy ich oświadczenia

Szefowa Komisji Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej oraz sekretarz generalny NATO - to z nimi w Brukseli spotkał się dziś prezydent RP. Rozmowy dotyczyły głównie spowodowanego przez Rosję zagrożenia. Podczas spotkań omówiono m.in. kwestie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na rosyjskie działania oraz sprawę likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To nie koniec spotkań w Niemczech. Już jutro Andrzej Duda weźmie udział w rozmowach w formacie Trójkąta Weimarskiego.

Twitter/Kancelaria Prezydenta

Końcówka ostatniego tygodnia Andrzeja Dudy opierała się na spotkaniach z przywódcami innych krajów i najważniejszych organizacji. Jeszcze przed dotarciem do Pekinu, głowa RP rozmawiał z prezydent Gruzji. W trakcie spotkania wyrażono pełną solidarność z Ukrainą.

Następnie przy okazji inauguracji igrzysk olimpijskich Andrzej Duda rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym ONZ, z przewodniczącym międzynarodowego komitetu olimpijskiego, z emirem Kataru, oraz z prezydentem Chin, Xi Jipingiem.

Andrzej Duda prosto z Pekinu udał się do Brukseli, gdzie oczekiwali go Ursula von der Layen, Charles Michel oraz Jens Stoltenberg.

Z szefową KE o koordynacji w dostawach energii i sankcjach 

"Dobre spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat sytuacji bezpieczeństwa i rozbudowy militarnej Rosji. Szeroko koordynujemy naszą gotowość, w tym w zakresie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na dalszą eskalację"

- napisała na Twitterze, po spotkaniu z prezydentem RP, szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak dodała, omówiony został również "cel, jakim jest posiadanie w Polsce solidnego systemu sądownictwa, zgodnego ze standardami UE" - dodała.

Polska i RE solidarne z Ukrainą

"Z prezydentem Andrzejem Dudą omówiliśmy Rosję i sytuację na granicach. Podkreśliliśmy solidarność z Ukrainą. Niezwykle ważne jest, abyśmy pozostawali zaangażowani w dyplomację w celu deeskalacji napięć"

- napisał na Twitterze Charles Michel.

Szef Rady Europejskiej przekazał, ze o i on rozmawiał z prezydentem RP o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Również wymieniliśmy zdania na temat praworządności i niezawisłości sądów" - dodał Michel.

Z szefem NATO o stanowisku Rosja-Chiny

"Spotkałem się z Prezydentem Polski w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Odnieśliśmy się do wzmocnień Rosji i oświadczenia Rosji i Chin, które wzywa NATO do zakazu nowych członków. Nie wolno nam wracać do stref wpływów, w których wielkie mocarstwa mówią innym, co mogą, a czego nie."

- przekazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Powrót do Trójkąta Weimarskiego

To nie koniec dyplomacji w Niemczech. Jutro w Berlinie w formacie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się spotkanie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Francji Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Rozmowa będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Z satysfakcją przyjąłem tę propozycję. 6 lat zabiegaliśmy o to, żeby to spotkanie, w tej formule mogło nastąpić - mówię o 6 latach swojej prezydentury"

- oświadczył Duda na briefingu prasowym w Brukseli, po spotkaniach z szefami unijnych instytucji i sekretarzem generalnym NATO.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Mateusz Święcicki