Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Po wyroku TSUE, sędziowie SN piszą: "Najwyższym aktem jest Konstytucja RP"

Działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kopalni w Turowie sprowokowały sędziów jednej z izb Sądu Najwyższego do wydania oświadczenia, nawiązującego do obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Piszą o "podważaniu nadrzędności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w porządku prawnym RP, a tym samym wprost suwerenności naszego Państwa oraz nakłanianiu polskich sędziów do niestosowania Konstytucji RP".

fot. Aleksander Mimier/ niezalezna.pl

W piątą rocznicę podjęcia przez Sejm RP uchwały w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw jej obywateli sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Jan Majchrowski, Konrad Wytrykowski, Jacek Wygoda, Piotr Niedzielak i Jarosław Sobutka wydali oświadczenie, które odnosi się do ostatnich działań Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym m.in. wstrzymania wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.

"Wskazane w tej uchwale naruszenia suwerenności naszego Państwa, podważające jednocześnie porządek prawny w Polsce, nie tylko nie ustały, lecz w ostatnim czasie drastycznie nasiliły się za sprawą niemających podstaw w prawie, także europejskim, działań określonych organów i podmiotów Unii Europejskiej, czego najbardziej drastycznym przykładem jest podważanie nadrzędności Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w porządku prawnym RP, a tym samym wprost suwerenności naszego Państwa oraz nakłanianie polskich sędziów do niestosowania Konstytucji RP, a zatem do jawnego sprzeniewierzenia się rocie ślubowania sędziowskiego, którego odmowa złożenia jest równoznaczna ze zrzeczeniem się urzędu sędziowskiego"

- napisano.

Jak wskazują sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN, "świadome odstąpienie przez sędziego w jego działaniach urzędowych od roty jego ślubowania, obejmującej obowiązek wiernej służby wobec Rzeczypospolitej Polskiej i zobowiązania do stania na straży prawa, którego najwyższym aktem normatywnym jest Konstytucja RP, może być traktowane jako równoznaczne ze zrzeczeniem się urzędu sędziego i stanowi zarazem naruszenie podstawowych obowiązków obywatela polskiego względem jego własnego Państwa".

"Niniejsze oświadczenie podajemy do wiadomości publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem tych organów państwowych, których zadaniem jest stanie na straży suwerenności i praworządności Rzeczypospolitej Polskiej"

- podano w oświadczeniu. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska #Unia Europejska #TSUE

am