Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Patryk Jaki: Trudno reformować sądownictwo dogadując się z korporacją, która tworzyła patologie

„Trudno przeprowadzić fundamentalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości dogadując się z korporacją, która patologie tego obszaru państwa tworzyła; jeżeli ktoś w to wierzy, to jest po prostu naiwny” - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w trakcie spotkania organizowanego przez warszawski Klub „Gazety Polskiej”.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Sporo czasu, w trakcie swojego wystąpienie wiceszef resortu sprawiedliwości poświęcił reformie sądownictwa.

- Moim zdaniem, jeżeli ktoś wierzy w to, że możemy wprowadzić fundamentalne zmiany, które mają 28 lat opóźnienia dogadując się z korporacją sądowniczą, która akceptuje np. reprywatyzację na 140 letnie osoby - to jest po prostu naiwny - powiedział wiceminister sprawiedliwości na spotkaniu.

Przekonywał, że resort sprawiedliwości podjął próbę dialogu ze środowiskiem sędziowskim np. podczas Kongres Prawników Polskich w Katowicach. Jednak, jak stwierdził, środowisko sędziowskie odrzuciło tę próbę.

- Odwrócili się plecami do ministra Warchoła i wyszli z sali. Nie chcieli słuchać naszych argumentów. To jak mamy prowadzić z nimi dialog? Mieliśmy od początku świadomość, że istnieje kilka takich obszarów funkcjonowania państwa, w temacie reformowania których bardzo ciężko będzie znaleźć porozumienie z opozycją. A dlaczego? Dlatego, że opozycja broni toczących te obszary patologii. Jeśli ktoś uważa, że można tu zawrzeć kompromis i jednocześnie zbudować zdrowe tętnice państwa, to w mojej ocenie jest naiwny. Takie „kompromisowe” dyskusje toczą się od 28 lat - i ciągle jesteśmy w tym samym miejscu, bo nikt nie ma odwagi podjąć decyzji - podkreślił wiceminister Patryk Jaki.

Wiceszef MS podkreślił na spotkaniu, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości trzeba przeprowadzić „szybko i dobrze”. Wyraził przekonanie, że gdyby nie weto prezydenta Andrzeja Dudy wobec ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym „dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu”. Podkreślił jednak, że to jest już za nami i trzeba teraz szukać porozumienia.

- Jest wielu bardzo dobrych sędziów. Niestety ich kariery były zablokowane przez to, że nie należą do żadnej koterii. Chcemy to zmienić. Sędzia powinien być oceniany za swoją pracę, a nie przez pryzmat koneksji korporacyjnych czy politycznych [...] Jeżeli nie rozwiążemy tych problemów podstawowych, fundamentalnych z Sądem Najwyższym i Krajową Radą Sądownictwa to nie łudźmy się, że będą jakieś bardzo szerokie zmiany w sądownictwie – mówił Patryk Jaki.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#sąd #Patryk Jaki #reforma sądownictwa

redakcja