W wieku 80 lat zmarła dziś była senator Ligia Urniaż-Grabowska, lekarz, działaczka opozycji w czasach PRL, związana z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Należała do NSZZ „Solidarność. Zasiadała w Senacie IV kadencji.
O śmierci Ligii Urniaż-Grabowskiej poinformował operator, reżyser Arkadiusz Gołębiewski, twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
- Była osobą wyjątkową, całkowicie zaangażowaną w pracę społeczną. Zawsze gotowa do niesienia pomocy potrzebującym. Jej poświęcenie i upór mobilizował innych. Walczyła jak lew o prawdę o śmierci Grzesia Przemyka
- powiedział PAP Gołębiewski, wspominając także zainteresowanie Urniaż-Grabowskiej sprawami Polonii, zwłaszcza młodzieży polonijnej.
Ligia Urniaż-Grabowska urodziła się 25 września 1937 r. w Warszawie. Była absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej. Pracując jako lekarz m.in. w Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie współtworzyła tam od 1980 r. struktury NSZZ „Solidarność”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, internowana. Współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Opiekowała się m.in. Barbarą Sadowską po zabójstwie jej syna Grzegorza Przemyka. Była też obserwatorem procesu toruńskiego zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.
Po 1989 r. była członkiem władz Regionu Mazowsze NSZ „Solidarność”. Organizowała samorządową Ligę Krajową. W 1997 r. zdobyła mandat senatora z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w ówczesnym woj. skierniewickim. W 2001 r. ubiegała się o reelekcję z listy Bloku Senat 2001 jako kandydatka Ruchu Społecznego AWS w okręgu płockim.
Ligia Urniaż-Grabowska była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.