"Należy się wystrzegać jakichkolwiek ataków personalnych, a zwłaszcza ewentualnych prób dezawuowania osoby Prezydenta PRL" - czytamy w piśmie Komitetu ds. Radia i Telewizji z września 1989 r. Na swoim profilu na Twitterze opublikował je Sławomir Cenckiewicz. - Początek inżynierii społecznej i koniec marzeń o serio wolnej Polsce - napisał historyk.
Dziś mija 35. rocznica oficjalnego zakończenia stanu wojennego w Polsce. Przy tej okoliczności Sławomir Cenckiewicz opublikował na Twitterze skan dokumentu z 28 września 1989 r., pochodzącego z Komitetu ds. Radia i Telewizji. Miał on związek z 8. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i zawierał "sugestie" dotyczące określonego sposobu przekazywania informacji o stanie wojennym.
Pod dokumentem podpisał się Andrzej Drawicz, świeżo upieczony wówczas przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji. Nominację na stanowisko odebrał dosłownie kilka dni przed datą zamieszczona na dokumencie. Drawicz - jak wynika z dokumentów IPN - od lat 50. był zarejestrowany jako tajny współpracownik bezpieki o kryptonimach "Kowalski" oraz "Zbigniew". Tzw. Radiokomitetem Drawicz kierował do stycznia 1991 r.
"Uprzejmie proszę o przygotowanie koncepcji zaznaczenia w programach telewizji ósmej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego"
- pisze Drawicz do swojego zastępcy w Radiokomitecie, Jerzego Słabickiego.
W dokumencie znalazło się szereg sugestii dotyczących tego, jak w mediach publicznych ma być przedstawiana ósma rocznica 13 Grudnia.
"Programy dotyczące rocznicy wprowadzenia stanu wojennego powinny być pozbawione akcentów rewanżyzmu, nawoływania do odwetu itd.; powinny natomiast tworzyć wśród widzów odczucie zadośćuczynienia moralnego i politycznej satysfakcji"
- czytamy w piśmie Drawicza.
"Należy się wystrzegać jakichkolwiek ataków personalnych, a zwłaszcza ewentualnych prób dezawuowania osoby Prezydenta PRL [Wojciecha Jaruzelskiego - red.]"
- wskazuje w innym miejscu dokumentu.
29 IX 1989 i geneza III RP: ręczne sterowanie TVP przez TW Kowalski/Zbigniew w taki sposób, by Jaruzelski, LWP, Sowieci i stan wojenny były pozytywnie kojarzone przez Polaków. Początek inżynierii społecznej i koniec marzeń o serio wolnej Polsce! Precz z komuną! Z arch. @WBH_2016 pic.twitter.com/zBIg2w81tc
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 22 lipca 2018
-