Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jak w 1989 r. szykowano narrację o stanie wojennym. Takie "instrukcje" szły do radia i telewizji

"Należy się wystrzegać jakichkolwiek ataków personalnych, a zwłaszcza ewentualnych prób dezawuowania osoby Prezydenta PRL" - czytamy w piśmie Komitetu ds. Radia i Telewizji z września 1989 r. Na swoim profilu na Twitterze opublikował je Sławomir Cenckiewicz. - Początek inżynierii społecznej i koniec marzeń o serio wolnej Polsce - napisał historyk.

By anonimowy - Zestaw fotografii z podpisami, nielegalnie rozprowadzanych w 1982 roku. Zeskanowanie i usunięcie napisu przez user:Jarekt., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37147519

Dziś mija 35. rocznica oficjalnego zakończenia stanu wojennego w Polsce. Przy tej okoliczności Sławomir Cenckiewicz opublikował na Twitterze skan dokumentu z 28 września 1989 r., pochodzącego z Komitetu ds. Radia i Telewizji. Miał on związek z 8. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i zawierał "sugestie" dotyczące określonego sposobu przekazywania informacji o stanie wojennym.

Pod dokumentem podpisał się Andrzej Drawicz, świeżo upieczony wówczas przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji. Nominację na stanowisko odebrał dosłownie kilka dni przed datą zamieszczona na dokumencie. Drawicz - jak wynika z dokumentów IPN - od lat 50. był zarejestrowany jako tajny współpracownik bezpieki o kryptonimach "Kowalski" oraz "Zbigniew". Tzw. Radiokomitetem Drawicz kierował do stycznia 1991 r.

"Uprzejmie proszę o przygotowanie koncepcji zaznaczenia w programach telewizji ósmej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego"

- pisze Drawicz do swojego zastępcy w Radiokomitecie, Jerzego Słabickiego. 

W dokumencie znalazło się szereg sugestii dotyczących tego, jak w mediach publicznych ma być przedstawiana ósma rocznica 13 Grudnia. 

"Programy dotyczące rocznicy wprowadzenia stanu wojennego powinny być pozbawione akcentów rewanżyzmu, nawoływania do odwetu itd.; powinny natomiast tworzyć wśród widzów odczucie zadośćuczynienia moralnego i politycznej satysfakcji"

- czytamy w piśmie Drawicza.

"Należy się wystrzegać jakichkolwiek ataków personalnych, a zwłaszcza ewentualnych prób dezawuowania osoby Prezydenta PRL [Wojciecha Jaruzelskiego - red.]"

- wskazuje w innym miejscu dokumentu.

 



Źródło: Twitter, niezalezna.pl

#Andrzej Drawicz #Radiokomitet #stan wojenny #Sławomir Cenckiewicz #Komitet ds. Radia i Telewizji

redakcja