Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Episkopat solidarny z rabinem Schudrichem. Chodzi o kwestię uboju rytualnego

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski solidaryzuje się z oświadczeniem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha w sprawie uboju rytualnego – poinformowało biuro prasowe KEP.

Rabin Michael Schudrich
Rabin Michael Schudrich
fot. Sylwester Górski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70721722

Naczelny rabin Polski 20 października br. wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że ubój rytualny jest wyrazem wiary żydów, że "Bóg, który jest miłosierny i litościwy, zezwala tylko na miłosierne i litościwe metody zabijania Jego stworzeń".

Zwrócił uwagę, że Tora zakazuje okrucieństwa wobec zwierząt i nakazuje traktowanie ich z delikatnością i szacunkiem. Wyjaśnił, że judaizm wymaga humanitarnego traktowania zwierząt, a jedną z jego głównych zasad jest potępienie okrucieństwa wobec nich.

W czwartek Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie, w którym solidaryzuje się ze słowami Michaela Schudricha w sprawie dokonywania uboju rytualnego zgodnie z wielowiekową religijną tradycją żydowską.

Episkopat przypomniał oświadczenie, które wydano w 2013 r.

W przypadku kolizji pomiędzy współczesną wrażliwością na prawa zwierząt do godnego traktowania a prawem do wolności religijnej, trzeba opowiedzieć się za pierwszeństwem prawa do wolności religijnej z racji jego zasadniczego charakteru. Tylko wspólnota religijna może w sposób autonomiczny, bez zewnętrznej presji, podejmować reformę instytucji i zwyczajów, które określają jej tożsamość. Świadomi problemu, który rodzi się ze współczesnej ludzkiej wrażliwości, wyznawcy judaizmu są gotowi podejmować kolejne działania na rzecz zminimalizowania cierpienia zwierząt.

W tej złożonej kwestii należy rozumieć również wrażliwość tych, którzy walczą o prawa zwierząt, co jest wspólną troską nas wszystkich. Ponadto, pozostaje także nadzieja, że dyskusja wokół praw zwierząt ożywi naszą społeczną refleksję nad prawami człowieka, wraz z prawem do życia – i to godnego życia – na wszystkich jego etapach, od poczęcia do naturalnej śmierci oraz uświadomi wszystkim prawdę o dramatycznym cierpieniu dziecka zabijanego w łonie matki.

- napisał wówczas bp Mieczysław Cisło, ówczesny przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

maa