Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Duże wsparcie dla szpitali. Pomogą... sprawcy przestępstw. Dzięki Funduszowi Sprawiedliwości

Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości dwa szpitale: w Warszawie i Otwocku dostaną nowoczesny sprzęt do ratowania ludzkiego życia. "Oba szpitale, które będą korzystać ze środków Funduszu, z całą pewnością będą działać z korzyścią dla polskich pacjentów" - powiedział dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Fundusz Sprawiedliwości ma za zadanie pomagać osobom pokrzywdzonym. Ta pomoc nie może się ograniczać wyłącznie do pomocy prawnej i psychologicznej, dlatego Fundusz ma też inne zadania. Wśród nich szeroko rozumiana pomoc pokrzywdzonym w wyniku przestępstw, wypadków drogowych, czy zdarzeń losowych"

- powiedział podczas uroczystego podpisania umów z oboma szpitalami Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dodał, że cieszy się, że pieniądze zasądzane na rzecz Funduszu od sprawców przestępstw zostają przeznaczone na szlachetny cel.

"Będą służyć osobom pokrzywdzonym i wszystkim innym, których dotknie potrzeba ratowania życia i zdrowia"

- stwierdził.

Dziś minister sprawiedliwości, który jest dysponentem Funduszu, podpisał umowy z dwoma placówkami medycznymi na Mazowszu na realizację projektu zakupu sprzętu. Podpisy na umowach złożyli dr n. med. Mieczysław Błaszczyk - Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Adama Grucy w Otwocku oraz dr n. med. Marcin Maruszewski – Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Dzięki podpisanej umowie, w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym w Otwocku powstanie pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacyjny. Szpital specjalizuje się w chirurgii urazowej, ortopedii i leczeniu chorób kręgosłupa. Obecnie posiada jedynie w sprzęt do leczenia urazów, a brak specjalistycznego wyposażenia medycznego sprawia, że nie można tu przeprowadzić replantacji oraz bardziej skomplikowanych rekonstrukcji. Stąd wymagające ich ofiary wypadków muszą być przewożone do odległych szpitali w Gdańsku, Elblągu, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie.

"Fundusz Sprawiedliwości w ramach prowadzonego konkursu rozstrzygnął, że sfinansuje zakup jednego z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów chirurgicznych, który trafi do szpitala w Otwocku. To urządzenie pozwoli stworzyć oddział ratunkowy dla Mazowsza i skrócić dotarcie z pomocą dla osób, które np. utraciły kończyny w wypadku"

- mówił Zbigniew Ziobro.

Mikroskop zostanie umieszczony nad stołem operacyjnym, na wysokości wzroku chirurgów, dzięki czemu nie będą oni musieli pochylać się nad pacjentem, co ma duże znaczenie podczas wielogodzinnych operacji. Ponadto urządzenie umożliwi jednoczesny udział w operacji kilku lekarzy, którzy obserwują pole zabiegu przez specjalne binokulary. Dzięki mikroskopowi będzie możliwe rekonstruowanie naczyń o średnicy pół milimetra.

"To jest postęp techniki, postęp technologii. Ogromnie się cieszę, że w ręce wybitnych fachowców i całego zespołu medycznego to urządzenie trafi, by nieść pomoc osobom, które zostały pokrzywdzone w wyniku tragicznych wypadków drogowych i innych zdarzeń związanych z przestępstwami. Te pieniądze będą bardzo dobrze spożytkowane"

- stwierdził Ziobro.

Natomiast prof. Jarosław Czubak, Konsultant Krajowy w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz kierownik Kliniki Ortopedii, Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej szpitala w Otwocku zauważył, że nowy sprzęt pozwoli znacznie zwiększyć możliwości udzielania pomocy pacjentom.

Z kolei Szpital Kliniczny MSWiA zostanie wyposażony w nowoczesne urządzenie diagnostyczne (śródoperacyjne ramię C z możliwością rekonstrukcji 3D), które w technice trójwymiarowej pozwala w trakcie operacji kontrolować położenie implantu. Dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości pozwoli również na zakup zestawu neuromonitoringu mózgowo-rdzeniowego.

"To urządzenie, które zostało zakupione, będzie służyć rekonstrukcji trójwymiarowej w bardzo skomplikowanych zabiegach związanych z ratowaniem ludzkiego życia w przypadku poważnych urazów kręgosłupa. Jeżeli będzie potrzeba zastosować implanty i protezy, wówczas na bieżąco chirurdzy podczas operacji będą mogli sprawdzać położenie implantu, by zagwarantować jej powodzenie"

- powiedział podczas konferencji Ziobro.

"Bez wątpienia będziemy ten sprzęt bardzo skutecznie wykorzystywali. Centralny Szpital Kliniczny jest jednym z największych szpitali w Polsce. Trafia tu rocznie blisko 100 tys. pacjentów. Około 30 proc. z nich to pacjenci z urazami, po wypadkach, ofiary przestępstw"

– mówił dr n. med. Marcin Maruszewski.

Dofinansowanie obu placówek wyniesie łącznie około 2 mln 200 tys. zł.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#szpital #Fundusz Sprawiedliwości

redakcja