Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dekomunizacja w Bratysławie. Honorowe obywatelstwo stracił Stalin, a zyskał - Jan Paweł II

Rada miejska w Bratysławie podczas ostatniej sesji postanowiła uporządkować listę honorowych obywateli miasta. Tytuły stracili Józef Stalin oraz Klement Gottwald, pierwszy komunistyczny prezydent Czechosłowacji, a zyskał - papież Jan Pawel II. "Przyczynił się do podkreślenia roli Słowacji i Bratysławy w odbudowanej i zjednoczonej Europie" - czytamy w argumentacji.

fot. Eric Draper - whitehouse.gov, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115922

Wniosek o nadanie Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa Bratysławy, wysunął Ján Figeľ, prezes zarządu Fundacji Antona Tunega. W liście do burmistrza Bratysławy stwierdził, że "Jan Paweł II znacząco przyczynił się do pokoju i przyjaźni między narodami, wzbogacił ludzką wiedzę i przyczynił się do podkreślenia roli Słowacji i Bratysławy w odbudowanej i zjednoczonej Europie".

Nadanie honorowego obywatelstwa powinno zatem być wyrazem uznania dla jego wyjątkowego odniesienia do Słowacji i Bratysławy, wyrazem wdzięczności i szacunku dla jego osobowości, a także przynależności do jego spuścizny.

Papież Jan Paweł II odwiedził Słowację trzy razy – w 19990, 1995 oraz 2003, zawsze odwiedzając stolicę kraju - Bratysławę.

Jednocześnie, podczas czwartkowej sesji, miejscy radni pozbawili honorowego obywatelstwa Bratysławy Józefa Stalina oraz Klementa Gottwalda, pierwszego komunistycznego prezydenta Czechosłowacji. Pierwszy z nich otrzymał je w 1946, a drugi - w 1948 r. 

Ernest Huska ze Stowarzyszenia Upiększania Petrżałki, który wnioskował o pozbawienie tytułu honorowego obywatela Stalina i Gottwalda, już w 2015 r. zaapelował do włodarzy miasta o odebranie obywatelstwa "dwóm osobom niegodnym tego zaszczytu", jednak poprzedni burmistrz miasta nie zainteresował się sprawą. 

 



Źródło: tkkbs.sk, bratislava.dnes24.sk, niezalezna.pl, kai

md