Trzeba wiedzieć, że Powstanie Warszawskie miało dużo większy wymiar niż dotąd mówiono – podkreśla Minister Obrony Narodowej na antenie TVP Info, w programie Michała Rachonia „Minęła 20”.
Szef resortu obrony, minister Antoni Macierewicz wskazuje również na istotne znaczenie Powstania Warszawskiego i jego skali militarnej w kontekście II wojny światowej.
- Wiele osób wskazuje na to, że na skutek szczególnego zbiegu okoliczności, wielkiego dwumiesięcznego oporu Polaków zablokowania tego głównego szlaku i powstrzymania się Rosjan - żeby Niemcom łatwiej było wymordować Polaków - spowolniliśmy ofensywę na Wschód i sprawiliśmy, że alianci zachodni zdobyli więcej terenu, niż w innym wypadku. Powstanie w sposób istotny wpłynęło więc na losy wojny. Można powiedzieć, że miało niezwykle istotny wpływ na przebieg ostatnich miesięcy wojny.
– mówił minister Macierewicz.
Minister Obrony Narodowej podkreśla, że powstańcy w Warszawie walczyli z dwoma wrogami – Niemcami oraz sowietami.
- Było to wydarzenie o dużej skali militarnej, na skutek nie tylko samego zgromadzenia sił militarnych, ale także tej decyzji rosyjskiej. Rosjanie zdecydowali niemieckimi rekami zgnieść przyszły polski opór. Stalin zabronił przecież lądowania samolotom alianckim, które wspomagały powstanie. Te samoloty nie mogły lądować po stronie wschodniej. Oznaczało to, że musiały zawracać znad Warszawy, a lecąc z pomocą dla powstańców, mogły zabierać znacznie mniejsze obciążenie, bo nie mogły korzystać z lotnisk okupowanych przez sowietów. Sowieci nie tylko powstrzymywali się przed pomocą zbrojną, ale też uniemożliwiali pomoc aliantom.
– mówił minister Macierewicz.
Według niektórych analiz Powstanie Warszawskie spowodowało,że Sowieci zajęli mniej terenów @Macierewicz_A w #Minęła20 #PowstanieWarszawskie pic.twitter.com/K8K3zMO9rF
— TVP Info (@tvp_info) 1 sierpnia 2017
Szef MON zwrócił uwagę, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje. W ocenie szefa MON państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za wojenne zniszczenia.
- Ta kwestia była także przeze mnie osobiście jeszcze na początku lat 2000 stawiana w Sejmie. Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację.
- przypomniał szef MON.
Antoni Macierewicz podkreślił w TVP Info, że nie jest prawdą, że Polska zrzekła się reparacji wojennych ze strony Niemiec.
- Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego.
- dodał Macierewicz.