10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Litewscy politycy składają kondolencje Jarosławowi Kaczyńskiemu

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Pańska Matka Jadwiga Kaczyńska. Proszę przyjąć wyrazy szczerego współczucia – napisał w imieniu swoim i litewskich konserwatystów Andrius Kubiulius, były premier Litwy. Kondolencje złożył Jarosław

Jacek Biały/Gazeta Polska
Jacek Biały/Gazeta Polska
- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że zmarła Pańska Matka Jadwiga Kaczyńska. Proszę przyjąć wyrazy szczerego współczucia – napisał w imieniu swoim i litewskich konserwatystów Andrius Kubiulius, były premier Litwy. Kondolencje złożył Jarosławowi Kaczyńskiemu również obecny premier Algirdas Butkevičius.

23 stycznia, w środę, o godzinie 12, w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona msza św. żałobna. Pogrzeb odbędzie się na warszawskich Starych Powązkach. Ciało Jadwigi Kaczyńskiej zostanie złożone w rodzinnym grobowcu.

Jadwiga Kaczyńska, matka Prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego zmarła w czwartek w godzinach południowych w warszawskim szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów.

Urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, w rodzinie inżyniera budownictwa Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Po wojnie, w 1948 roku, poślubiła Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Rok później na świat przyszli Jarosław i Lech.

Jadwiga Kaczyńska z wykształcenia była polonistką. Ucząc w liceum, aranżowała kółka literackie i teatralne. Jako nauczycielka w 1953 r. rozpoczęła równocześnie pracę naukową w Instytucie Badań Literackich PAN. W swoim dorobku miała m.in. monografie bibliograficzne dramaturga Leona Kruczkowskiego oraz krytyka, historyka literatury i działacza opozycji demokratycznej w PRL, Jana Józefa Lipskiego. Była współautorką „Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku” i autorką przedmowy do wydania „Niemców” Leona Kruczkowskiego z roku 1983.

 



Źródło: kresy24.pl

kp