„To najlepszy polski rząd od czasu upadku komunizmu” - ocenia wykładowca Uniwersytetu w Ratyzbonie prof. Jerzy Maćków, którego cytuje prestiżowy holenderski dziennik ekonomiczny „Financieele Dagblad”. Gazeta obszernie cytuje profesora, który o realizacji obietnic wyborczych mówi: "Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnic wyborczych, a PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce”.
"FD" opisuje sytuację polityczną w Polsce po powrocie do Donalda Tuska krajowej polityki. Wskazuje, że wypowiedzi byłego premiera „podobają się w Brukseli”, natomiast Jarosław Kaczyński „podobnie jak węgierski premier Viktor Orban swoim autorytarnym, nacjonalistycznym kursem stawia UE w bardzo kłopotliwej sytuacji”.
„Wielu zachodnich analityków widzi w Kaczyńskim i jego partii zło, ale w rzeczywistości jest to najlepszy rząd, jaki Polska miała w ciągu ostatnich trzydziestu lat”
mówi "FD" prof. Jerzy Maćków, wykładowca nauk politycznych na Uniwersytecie w Ratyzbonie w Niemczech.
Gazeta obszernie cytuje profesora, który ocenia m.in., że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało obietnic wyborczych, a „PO zawsze mówiła, że zwiększanie świadczeń społecznych jest nieopłacalne, że to zaszkodzi polskiej gospodarce”.
Jego zdaniem „ta przepowiednia się nie sprawdziła”, a cały pakiet programów socjalnych wdrożono dopiero od 2015 roku. Rząd PiS m.in. zwiększył świadczenia na dzieci i siłę nabywczą osób nisko opłacanych, „a teraz obiecuje, że osoby o niskich dochodach zapłacą niższe podatki” - czytamy w „FD”.
Dziennik ocenia, że wprawdzie sytuacja gospodarcza jest dobra, a programy społeczne skuteczne, ale zagrożeniem dla PiS są „przestarzałe poglądy społeczne”. Partii Kaczyńskiego grozi według niego odpływ młodszych wyborców.
"FD" zaznacza, że konflikt Warszawy z Brukselą w sprawie sądownictwa działa zarówno na korzyść, jak i niekorzyść lidera opozycji.
„Z jednej strony Polacy bardzo lubią członkostwo (swego kraju) w UE. Zdają sobie sprawę, jak ważne jest to gospodarczo, politycznie i militarnie. Z drugiej strony Tusk jest postrzegany przez niektórych jako człowiek, który uciekł do Brukseli w 2014 roku, kiedy zdał sobie sprawę, że przegra nadchodzące wybory” - wskazuje gazeta.
„Financieele Dagblad” ukazuje się w Holandii od 1943 r. Koncentruje się na sprawach gospodarczych i finansowych. Była jedną z gazet uczestniczących w śledztwie dziennikarskim w sprawie Panama Papers, afery związanej z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych.