Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Premier: Uruchomiliśmy tryby szybkiego wzrostu

Premier Mateusz Morawiecki przekonywał dziś, że jego rząd stawia na rozwój nauki i innowacji, które stanowią istotny filar "Polskiego Ładu". Wyraził też nadzieję na współpracę w tej dziedzinie z Niemcami, Czechami i Słowacją.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Premier przebywa z wizytą w Dreźnie, gdzie dziś po południu wziął udział w Forum Nauki, w panelu zatytułowanym "Wzmacnianie regionalnej innowacyjności w Europie – szczególne wyzwania w trójkącie Niemcy-Polska-Czechy".

Morawiecki przypomniał, że jego rząd wdraża obecnie program "Polski Ład", którego celem jest odbudowa polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Jednym z jego filarów jest - jak mówił - sektor badań i rozwoju, odgrywający ogromną rolę w budowie państwa dobrobytu.

- W ramach programu chcemy pobudzać wyobraźnię i ciekawość Polaków, rozwijać kapitał społeczny i naukowy, współpracować z naszymi sąsiadami, w szczególności z Czechami, ze Słowacją i oczywiście z Niemcami

- podkreślił szef polskiego rządu.

Według premiera celem "Polskiego Ładu" jest m.in. budowa małych centrów nauki, które utworzą sieć placówek popularyzujących naukę i jej zastosowanie w biznesie. "Te centra rozsiane po całej Polsce przyczynią się też do rzeczywistej demokratyzacji, czyli demokracji w dostępie do innowacyjnych rozwiązań, zwiększenia szans dla małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział Morawiecki.

Rząd - jak dodał - finansuje też budowę Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, czyli forum dla współpracy naukowej, programów edukacyjnych, a także naukowców z Polski i zza granicy, szczególnie w takich dziedzinach, jak matematyka, fizyka, astronomia i medycyna. Zwrócił uwagę, że nauka odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zrównoważonego rozwoju oraz w ograniczaniu ryzyka wystąpienia niekorzystnych zjawisk typu pułapka średniego rozwoju. "Unia Europejska wspiera kształtowanie polityk narodowych w tym kierunku oraz wdrażanie konkretnych programów i instrumentów" - przypomniał szef polskiego rządu.

Przekonywał przy tym, że jego rząd przywiązuje szczególną wagę do transformacji ekologicznej - działania w tej dziedzinie finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jako przykład podał konkurs na "ciepłownię przyszłości".

- Celem projektu jest minimalizacja wpływu niekorzystnych czynników i technologii na środowisko i tworzenie nowych miejsc pracy

 - dodał Morawiecki.

"Uruchomiliśmy tryby szybkiego wzrostu"

Premier mówił też w Dreźnie, że nawiązanie do europejskiej wizji rozwiązania kwestii kształtowania instrumentów i polityk w taki sposób, aby zwiększały one innowacyjność, "to jest dla nas dzisiaj kluczowy punkt naszej strategii gospodarczej".

- Na nieznanych wodach innowacji łatwo utonąć. Trzeba liczyć się z porażkami. Dlatego nasza Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju też nie przyniosła łatwych zysków i natychmiastowych wzrostów

 - przyznał.

"Ale najważniejsze, że uruchomiliśmy tryby szybkiego wzrostu i machiny inwestycyjnej. Gdzieś jeszcze w tej machinie słychać zgrzyty, gdzieś jeszcze z tych trybów odpada rdza, ale polska gospodarka zaczyna się szybko modernizować, automatyzować, cyfryzować, cieszę się, że współpracujemy z czeskimi i niemieckimi partnerami"

- Kluczem do prawdziwego skoku cywilizacyjnego jest dla nas wzmocnienie tego impulsu poprzez Polski Ład. To jest ogromne wyzwanie i porównałbym to do sytuacji, że nastolatek zamienia się w mężczyznę i potrzebuje zainwestować w całkiem nową garderobę. Zamiast krótkich spodenek trzeba kupić długie, zamiast bluzy z kapturem, marynarkę. Na początku wydaje się to trudne i ta inwestycja w siebie może być kosztowna, ale dorosłym staje się tylko raz

 - przekonywał szef rządu. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki

mk