Z najnowszych danych ONZ wynika, że w ciągu ostatnich 12 lat na całym świecie życie straciło ponad 1000 dziennikarzy. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna, w ramach której eurodeputowani podsumowali działania podejmowane na rzecz ochrony ludzi mediów. Z niezwykle mocnym apelem wystąpiła w imieniu grupy EKR europoseł PiS Anna Fotyga. „Wzywam do użycia wszelkich dostępnych instrumentów by położyć kres bezkarności osób popełniających przestępstwa wobec dziennikarzy ” - mówiła.
Podczas trwającej w Brukseli mini sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, europosłowie dyskutowali na temat sposobów ochrony dziennikarzy.
Jak się dowiedzieliśmy, posłowie podsumowali dotychczasowe działania na rzecz ochrony osób wykonujących ten zawód oraz przeciwstawili się poczuciu bezkarności na świecie, a także zaproponowali kolejne środki zapobiegające przemocy wobec dziennikarzy.
Oddaję hołd dziennikarzom z całego świata, a w szczególności tym, którzy zdają relacje z obszarów objętych konfliktami, jak również dziennikarzom śledczym, którzy rzucają wyzwanie autokratycznym lub skorumpowanym reżimom.
- mówiła Anna Fotyga.
Eurodeputowana PiS podkreśla, że bez zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dziennikarzom będziemy mieć do czynienia z chaosem i dezinformacją.
Dlatego dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Walki z Bezkarnością za Przestępstwa wobec Dziennikarzy, musimy pamiętać o tych, którzy stracili życie.
- zaznaczyła była szefowa polskiej dyplomacji.
Fotyga zwróciła uwagę na dane UNESCO, które wskazują, że do przestępstw tych dochodzi w szczególności w krajach arabskich, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Niestety, jak zauważyła europoseł Anna Fotyga, takie przypadki mają miejsce również na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Anna Fotyga wspomniała nazwiska dwóch dziennikarzy zamordowanych niedawno w Europie – maltańskiej reporterki Daphne Galizii oraz słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.
Wzywam do zwiększenia wysiłków i użycia wszelkich dostępnych instrumentów by wyeliminować bezkarność sprawców tych czynów.
- apelowała Fotyga.
Była szefowa polskiej dyplomacji ujawniła, że obecnie aż 90% przypadków przestępstw wobec dziennikarzy nadal pozostaje bezkarnych.