Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dieta jest dziedziczna? To co je matka ma wpływ na mózgi dzieci a nawet wnuków

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Monash w Australii wykazało, że dieta matki w początkowym okresie ciąży, zawierająca odpowiednie składniki, takie jak jabłka i różnorodne zioła, może nie tylko chronić mózgi jej dzieci, lecz również wpływać na zdrowie mózgów przyszłych wnuków. Publikacja, którą przedstawiono w czasopiśmie „Nature Cell Biology”, potwierdza wcześniejsze ustalenia, że pewne pokarmy mogą wpływać na funkcje mózgu w kolejnych pokoleniach.

kobieta w ciąży, dieta matki karmiącej
kobieta w ciąży, dieta matki karmiącej
lucas mendes/pexels

W toku badania wykorzystano glisty Caenorhabditis elegans jako model organizmu ze względu na dużą liczbę genów wspólnych z człowiekiem. Dzięki analizie procesów zachodzących w komórkach tych organizmów, uzyskano wgląd w procesy zachodzące w ludzkim organizmie.

Wyniki badania ukazują, że pewna cząsteczka obecna w jabłkach i ziołach, takich jak bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano i szałwia, jest w stanie zmniejszyć uszkodzenia aksonów, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Neurony w mózgu komunikują się za pomocą aksonów - długich wypustek komórkowych o łącznej długości około 850 000 kilometrów. Aby aksony mogły sprawnie działać, muszą otrzymywać odpowiednie materiały budulcowe. W przypadku ich braku, aksony stają się kruche, prowadząc do zaburzeń funkcji mózgu i neurodegeneracji.

Przeprowadziliśmy eksperyment, aby dowiedzieć się, czy naturalne składniki diety mogą stabilizować aksony i zapobiegać ich uszkodzeniom. Wykryliśmy obecność cząsteczki, kwasu ursolowego, w jabłkach i ziołach, który zmniejsza kruche zachowanie aksonów. Kwas ten aktywuje gen odpowiedzialny za produkcję określonego rodzaju tłuszczu. Ten właśnie tłuszcz pomaga utrzymać odporność aksonów w miarę starzenia się organizmu.

– wyjaśnia prof. Roger Pocock, główny autor badania.

Tłuszcz, o którym wspomina naukowiec, to sfingolipid. W trakcie badań nad glistami, naukowcy odkryli, że ma on zdolność przenoszenia się z układu pokarmowego matki do rozwijającego się jaja. W efekcie, po wykluciu nowego osobnika, ten lipid chroni aksony nie tylko u niego, ale także u kolejnych pokoleń. Choć są to obiecujące wyniki, wymagają one dalszych badań nad ludźmi, aby potwierdzić tę zdolność dziedziczenia.

Po raz pierwszy udowodniliśmy, że lipid może być dziedziczony. Karmienie matki sfingolipidem chroni aksony dwóch kolejnych pokoleń. To oznacza, że dieta matki może wpływać nie tylko na zdrowie mózgu jej potomków, ale także na zdrowie przyszłych pokoleń.

– podkreśla prof. Pocock.

Wnioski z tego badania dodatkowo potwierdzają, że zdrowa dieta w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę w optymalnym rozwoju mózgu i zdrowiu dziecka.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Nature Cell Biology

#dieta matki karmiącej #co ma wpływ na żywienie dziecka

MaŁu