Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

O Smoleńsku w TV Republika

Film „Dies Luctus – dni żałoby, dni smutku”, którego emisję blokowała Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego, już dziś na antenie Telewizji Republika – o godz. 21.30.

kadr z filmu
kadr z filmu
Film „Dies Luctus – dni żałoby, dni smutku”, którego emisję blokowała Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego, już dziś na antenie Telewizji Republika – o godz. 21.30.

Walorem filmu, który relacjonuje chwile dramatu narodowego po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem jest oparcie na materiałach archiwalnych oglądanych przez miliony Polaków oraz zdjęciach operatorów prezydenckich. Ramy czasowe obejmują wydarzenia od 10 kwietnia do 22 kwietnia 2010 roku czyli przylotu ostatnich trumien z ciałami ofiar katastrofy z Moskwy.

Reżyser Paweł Nowacki, który w 2010 roku redagował programy jako szef publicystyki Programu Pierwszego TVP, mówi Telewizji Republika: „Film powstał w rok od tragedii, w 2011 roku i jest próbą przypomnienia momentu gdy zaczęły się zmieniać nastroje i tego co było poczuciem Wspólnoty. Później okazało się, że można wykpiwać ludzi, którzy płaczą po najbliższych. Dla mnie ważne było, żeby przypomnieć co się wydarzyło najprostszymi sposobami. Z jednej strony poprzez zdjęcia Włodzimierza Resiaka – operatora prezydenta Lecha Kaczyńskiego a z drugiej strony poprzez wielkie panoramy telewizyjne”.

O ile wielkie sceny historyczne realizowane w przekazie transmisyjnym TVP z uroczystości nadają charakter powagi narodowej żałoby, o tyle przekaz filmowy operatorów prezydenckich odsłania najbardziej intymne, emocjonalne obserwacje zdarzeń, widziane jak gdyby od wewnątrz (bliskie plany, zbliżenia na twarze, łzy). Kamera prezydencka była tam gdzie inne kamery nie mogły wejść. Dodatkowym elementem wzmacniającym przekaz narracji są archiwalne nagrania reporterów Polskiego Radia obecnych we wszystkich miejscach narodowej żałoby. Istotną rolę dramaturgiczną w kompozycji filmu – wobec braku narratora – odgrywa muzyka. Stąd użycie, za zgodą i po konsultacji z jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich Wojciechem Kilarem jego dzieł. Nie mniejszą rolę – reżyseria dźwięku, która stanowi samodzielną oś narracji. Film pozbawiony jest zupełnie komentarza współczesnego – mówią wyłącznie obrazy zarejestrowane w tamtych dniach.

„Dies Luctus – dni żałoby, dni smutku” – reż. Paweł Nowacki – czas trwania 52:18, rok produkcji – 2011. Scenariusz: Paweł Suchta, Paweł Nowacki; zdjęcia: Włodzimierz Resiak, Adam Palenta, Arkadiusz Gołębiewski; montaż: Paweł Kruk-Nowacki; muzyka – Wojciech Kilar.

 



Źródło: Telewizja Republika

#Katastrofa smoleńska #Smoleńsk #film #dni smutku #Dies Luctus – dni żałoby

red.