Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Laur niepodległości. „Gazeta Polska” w latach 1929-1939 - II Rzeczpospolita w soczewce

W okresie II Rzeczypospolitej, 30 października 1929 roku, została powołana do życia  „Gazeta Polska” stanowiąca główny organ prasowy obozu piłsudczyków. Dziejom tego międzywojennego pisma poświęcona została obszerna publikacja albumowa – Laur niepodległości. „Gazeta Polska” w latach 1929-1939, która pozwala współczesnym Polakom  zanurzyć się w żywy nurt historii odrodzonej ojczyzny i wsłuchać w głosy współtwórców Niepodległej –  Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Walerego Sławka, Kazimierza Sosnkowskiego, Józefa Becka, Eugeniusza Kwiatkowskiego… oraz największych ówczesnych indywidualności twórczych – Zofii Nałkowskiej, Poli Gojawiczyńskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Juliusza Kadena-Bandrowskiego i wielu, wielu innych. Bohaterami tej książki są ludzie czynu, którzy w czas Wielkiej Wojny walczyli o niepodległość u boku Józefa Piłsudskiego, a po jej odzyskaniu kształtowali nowe oblicze Rzeczypospolitej tak w sferze społeczno-politycznej i gospodarczej, jak i na płaszczyźnie kulturalnej i literackiej. 

Portret Jana Lechonia autorstwa Jana Kremsztyka
Portret Jana Lechonia autorstwa Jana Kremsztyka

"Laur niepodległości" to książka, która pozwala zgłębiać wciąż jeszcze zdumiewający fenomen zmartwychwstania Polski, zważywszy, że na stronicach dziennika piłsudczyków tętni życiem przeszłość Legionów Polskich zawarta w odkrywanych na nowo artykułach historycznych i porywających relacjach wspomnieniowych dawnych wiarusów legionowych. Dzięki temu czytelnik albumu będzie mógł zdążać bojowym szlakiem legionowym, a z żywych opowieści żołnierskich dowiedzieć się o przebiegu bitew pod Krzywopłotami, Łowczówkiem,  Kostiuchnówką, Kaniowem…

Stanie się on również świadkiem brawurowego przemarszu Piłsudskiego przez Ulinę Małą do Krakowa, a także uwięzienia Komendanta w twierdzy magdeburskiej, w której opisał swoje doświadczenia z pierwszych miesięcy walk o wolną Polskę. Sięgnięcie z kolei po znakomite szkice historyczne Wacława Lipińskiego oraz przekazy innych piłsudczyków pozwoli odtworzyć przełomowy w naszych dziejach akt wybicia się na niepodległość i odbudowy polskiej państwowości pod egidą Piłsudskiego – pierwszego Naczelnika odrodzonej Rzeczypospolitej.

W "Laurze niepodległości" „Gazeta Polska” z lat 1929-1939 urasta do rangi medium przeszłości, dzięki któremu można zrekonstruować wielowymiarowy obraz Polski międzywojennej wyłaniający się z dziesiątków przywołanych tekstów publicystycznych, naukowych i literackich. Prezentowany album stanowi syntezę najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej oraz przybliża portrety największych indywidualności tego czasu związanych z „Gazetą Polską”. Publicyści polityczni tej miary co Ignacy Matuszewski, Bogusław Miedzieński czy Wacław Makowski wprowadzają w burzliwy nurt ówczesnego życia parlamentarnego, komentują bieżące wypadki polityczne, piszą o koncepcji polskiej państwowości wypracowanej przez obóz piłsudczyków, o „granitowych drogowskazach Józefa Piłsudskiego” i o jego dążeniu do wzmocnienia władzy wykonawczej w państwie. 

"Laur niepodległości" wprowadza także w nurt rozwijającego się życia gospodarczego kraju, ukazując przez pryzmat ówczesnych materiałów prasowych najważniejsze inwestycje ekonomiczne II Rzeczypospolitej – w tym powstanie portu morskiego w Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego w widłach Wisły i Sanu oraz najnowocześniejszej w Europie Fabryki Związków Azotowych w Mościcach. Niebagatelny wpływ na rozwój gospodarki narodowej wywierały znajdujące się w centrum uwagi publicystów „Gazety Polskiej” osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki – wynalazki i odkrycia, w tym między innymi odkrywczyni radu i polonu – Marii Skłodowskiej-Curie czy wybitnego chemika Ignacego Mościckiego. W "Laurze niepodległości" znajdują też swoje miejsce pochłaniające ówczesnych czytelników doniesienia o pierwszych samochodach krajowej konstrukcji – Ralfie Stetyszu i CWS T-1, o mknących z zawrotną prędkością z Warszawy do Zakopanego Lux-Torpedach, o pierwszych polskich transatlantykach – „Piłsudskim”, „Batorym” i „Sobieskim” czy też o wielkim zwycięstwie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w słynnych międzynarodowych zawodach powietrznych Challenge’u. 

"Laur niepodległości" pozwala również wniknąć w świat wielkiej literatury i zapoznać się z interpretacjami drukowanych na łamach „Gazety Polskiej” dzieł najwybitniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego – Zofii Nałkowskiej, Poli Gojawiczyńskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Wacława Sieroszewskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Michała Choromańskiego, Ferdynanda Goetla i Gustawa Morcinka. Miłośnicy poezji pozostawali zaś pod wrażeniem znakomitych wierszy twórców należących do słynnej grupy literackiej Skamander, a więc utworów Juliana Tuwima, Jarosława Iwaszkiewicza, Jana Lechonia bądź innych jeszcze mistrzów poetyckiego słowa – Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Kazimiery Iłłakowiczówny.

Różnorodnych treści dziennika dopełniały przywołane w Laurze niepodległości recenzje teatralne Kazimierza Wierzyńskiego, barwne szkice krajoznawcze Rafała Malczewskiego, eseje historyczne Stanisława Wasylewskiego, rozmaite artykuły poświęcone najwybitniejszym polskim malarzom, rzeźbiarzom i muzykom oraz początkom Polskiego Radia i rodzimej kinematografii. Ci zaś, których pasjonują podróże w najodleglejsze zakątki świata, odnajdą w niniejszej publikacji opowieści o dalekich wyprawach Arkadego Fiedlera, Wacława Korabiewicza, Konstantego Narkiewicza-Jodki czy Jerzego Giżyckiego. 

Ponadto z mnóstwa nadsyłanych do gazety relacji korespondentów zagranicznych wyrasta w albumie o Niepodległej swoiste studium narodzin i rozwoju zagrażających Europie systemów totalitarnych stalinowskiej Rosji i hitlerowskich Niemiec. Ze szpalt pisma czerpano bowiem wiadomości o narodach ujarzmionych przez ZSRR, o sytuacji gospodarczej w Sowietach, o wyzysku ekonomicznym Ukrainy i wyniszczaniu kułaków jako wrogów ludu, o czystkach w Rosji i moskiewskim programie rozbioru Polski oraz państw bałtyckich. Redaktorzy międzywojennej „Gazety Polskiej” z uwagą śledzili sytuację polityczną w powstającej na ich oczach III Rzeszy, nakreślali kierunki polityki Hitlera i jego przeciwników, pisali o prowokacjach niemieckich na granicy z Polską, o podpaleniu Reichstagu, o powszechnym zbrojeniu się Niemiec, o charakterze stosunków polsko-niemieckich i wizycie ministra Józefa Becka w Berlinie…

Przez pryzmat dziennikarskich relacji  publicystów krajowych i zagranicznych można  też dzień po dniu śledzić wypadki, jakie współtworzyły panoramę roku 1939, aż do momentu, w którym zawaliły się fundamenty polskiej państwowości pod naporem niemieckiej i radzieckiej agresji.
Przez cały ten czas „Gazeta Polska”, która zdobyła sobie miano „jednego z najlepszych dzienników dwudziestolecia międzywojennego w Polsce”, była wyrazicielką idei swojego pokolenia, jego pragnień, dążeń i doświadczeń historycznych. „Żadne pokolenie Polaków – pisała – nie miało i pewnie mieć nie będzie tylu powodów do entuzjazmu i głębokiej radości, co pokolenie nasze. […]

Nam dane było przeżyć udrękę niewoli, rozpacz rezygnacji, nieśmiałe nadzieje, drżeniem niepewności przejęte pierwsze porywy, wielką epopeję wyrosłej z tych porywów tytanicznej walki – niezwykły, wspaniały tryumf zwycięstwa, którego rozmiary przerosły najśmielsze nasze marzenia. W różańcu dziejów Polski szereg pokoleń poprzednich przeżył tajemnicę bolesną, My – przez udrękę przeszedłszy za młodu – w przeciągu lat niewielu ujrzeliśmy oczami naszymi spełnienie tajemnicy radosnej wyzwolenia Ojczyzny; ujrzeliśmy wojnę zwycięską i osiągnięcie przez Rzeczpospolitą takiej potęgi i takiego stanowiska wśród ludów i państw Europy, jakiego przez lat setki przed rozbiorami nie posiadała”. 

O tych to bolesnych i radosnych tajemnicach z różańca polskich dziejów traktuje Laur niepodległości. „Gazeta Polska” w latach 1929-1939. 

 



Źródło: niezalezna.pl

Agnieszka Kowalczyk