Na fasadzie Sejmu RP pojawią się jeszcze w sierpniu cztery płaskorzeźby zaprojektowane w latach 50. przez Józefa Gosławskiego, zgodnie z koncepcją powojennych planów odbudowy sejmowych budynków – ich architekta Bohdana Pniewskiego.
W pierwotnych planach Pniewskiego gmachy Sejmu były bogato zdobione.
Liczne fryzy, reliefy i wolnostojące postaci miały dopełniać nawiązującą do renesansu architekturę. Miejscem czterech płaskorzeźb zamówionych u Gosławskiego była elewacja vis a vis wejścia głównego. Józef Gosławski ukończył włoską Królewską Akademię Sztuk Pięknych. Po wojnie kierował Katedrą Rzeźby w Metalu i Medalierstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Najbardziej znane jego dzieła to m.in. pomniki Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt sejmowych płaskorzeźb powstał prawdopodobnie w 1956 r. Tego samego roku na elewacji budynku D zaprezentowano gipsowe modele w skali 1:1. Docelowa dekoracja rzeźbiarska nie została jednak wtedy wykonana i na stałe zamontowana. Siedemnaście lat później modele płaskorzeźb wystawiono w warszawskiej Zachęcie.
Płaskorzeźby zostały odtworzone na podstawie materiałów archiwalnych, w tym szkiców udostępnionych przez rodzinę artysty.
Przedstawiają one cztery alegorie:
Architektury, Rzeźby, Malarstwa i Muzyki. Zostały one wykonane z wapienia pińczowskiego. Na każdą płaskorzeźbę składają się cztery kamienne bloki.
Dzisiejszy powrót do koncepcji Bohdana Pniewskiego i umieszczenie płaskorzeźb projektu Józefa Gosławskiego na elewacji budynku sejmowego jest realizowany za zgodą Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Źródło: sejm.gov.pl
#Gosławski
#Pniewski
#architektura
#Sejm
MŁ