Sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Sączu Barbara Zelek umorzyła sprawę szesnastoletniego Kacpra Szewczyka z Nowego Sącza, oskarżonego o znieważenie pomnika upamiętniającego Armię Czerwoną.
W piątek przed sądem już o godz.13.00 zgromadziło się około pięćdziesięciu osób, w tym członkowie Klubu „Gazety Polskiej” z Nowego Sącza, członkowie KPN-u, kibice oraz zwykli mieszkańcy, którzy przyszli w geście solidarności z nastolatkiem. Pod nowosądeckim sądem pikietowało także kilku mieszkańców Szczecina i Krakowa.
Po ogłoszeniu decyzji sądu radości nie krył ojciec chłopaka. –
Cieszę się bardzo, gdyby policjanci inaczej się zachowywali podczas zeszłorocznego zatrzymania, można by już wtedy sprawę załatwić polubownie – mówi portalowi niezalezna.pl ojciec Kacpra, Mariusz Szewczyk. –
Tego samego zdania była pani sędzia – dodaje zadowolony i podkreślił, że „
musimy doprowadzić do tego, aby podobne budowle zniknęły już na zawsze z w całej Polsce”.
Umorzona sprawa dotyczyła demonstracji z września ubiegłego roku, przeciwko upamiętnianiu Armii Czerwonej. Częścią manifestacji przeciwko nielegalnej w świetle prawa budowli (oraz świetle uchwały rady miasta w Nowym Sączu z lutego 1992 roku)
było obrzucenie pomnika słoikami z farbą plakatówką. Policja zatrzymała wówczas trzy osoby pod zarzutem znieważenia monumentu oraz szkody na rzecz miasta w wysokości 500 zł.
Rzecznik związanego z Prawem i Sprawiedliwością prezydenta Nowego Sącza, Krzysztof Witkowski zaznaczył wyraźnie, że Komenda Miejska Policji została pisemnie poinformowana, że urząd miasta „nie dochodzi żadnych roszczeń”, wynikających z wydarzeń związanych z zeszłoroczną manifestacją.
Sprawa nastolatka poruszyła wiele środowisk. –
Temu młodemu chłopcu należy się nagroda, tymczasem przez ten rok był szykanowany, nawiedzany przez prokuratora i wypytywany przez policjantów o szczegóły swojego postępowania – podkreśla oburzony poseł Stanisław Pięta. –
Samorządowcy powinni już dawno zrobić porządek z tą sprawą – zaznacza poseł.
„
Zgodnie z ustaleniami z organizacjami kombatanckimi, z bryły pomnika miasto usunęło symbole sowieckie, natomiast wojewoda małopolski publicznie zapewnił, że ekshumacja zwłok, z miejsca przy byłym pomniku, zostanie przeprowadzona w pierwszej połowie 2015 roku” – brzmi treść oświadczenia ratusza udostępnionego portalowi niezależna.pl.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Piejko