Prokuratorzy i śledczy z 12 krajów których obywatele zginęli wskutek zestrzelenia boeinga MH17, spotkali się w siedzibie unijnej agencji współpracy sądowej Eurojust, w celu ustalenia warunków współpracy i strategii prowadzenia śledztwa.
Śledztwo zostało podjęte przez prokuratorów m.in. z Ukrainy, Holandii, Australii oraz USA. Łącznie śledczy z 12 krajów zawarli porozumienie ws. Utworzenia wspólnej grypy ekspertów badających przyczyny katastrofy samolotu.
Wkrótce ma zostać podpisane oficjalne porozumienie dotyczące międzynarodowej współpracy przy śledztwie.
Holenderska prokuratura o pomoc w prowadzeniu śledztwa zwróciła się właśnie do unijnej agencji współpracy sądowej Eurojust. Zadaniem organizacji jest koordynacja współpracy z państwami członkowskimi oraz krajami spoza Unii Europejskiej w związku z przyjęciem wspólnej strategii w związku ze śledztwem.
Warunki współpracy mają zostać doprecyzowane na dzisiejszym posiedzeniu. Przedstawiciele Ukrainy, Holandii, Australii, Malezji, Wlk. Brytanii, Belgii, Niemiec, Filipin, Kanady, Nowej Zelandii, Indonezji i USA oraz Ukrainy, Europolu i Interpolu ustalili, że
głównym celem wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego będzie skoncentrowanie się w pierwszej kolejności na badaniach miejsca katastrofy i zabezpieczeniu możliwie największej liczby dowodów.
Źródło: niezalezna.pl,eurojust.europa.eu
rz