Dziś rano, przywrócono funkcjonowanie międzynarodowego portu lotniczego w stolicy Syrii, Damaszku. Zatrzymanie prac portu było związane z obaleniem reżimu Baszara al-Asada.
Jako pierwsza wystartowała maszyna linii lotniczych Syrian Airlines, która przed godz. 10 czasu polskiego wyruszyła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwszym samolotem lądującym w Damaszku będzie zaś samolot katarskich linii lotniczych Qatar Airways. Operator ten przestał wykonywać połączenia do Damaszku i Aleppo w 2011 r., po wybuchu wojny domowej w Syrii.
Aszad al-Salibi, szef syryjskiej agencji transportu lotniczego, zapewnił, że Syria doprowadza lotniska w Damaszku i Aleppo do stanu używalności i szykuje się do "przyjmowania lotów z całego świata" - poinformował portal The National. Salibi zastrzegł jednak, że w dłuższej perspektywie Syria może zarabiać na podróżach lotniczych tylko pod warunkiem, że nowy rząd "zapewni bezpieczeństwo i zadba o to, aby podziały religijne nie odstraszały potencjalnych podróżnych". Zauważył też, że choć w "Syrii jest wiele nadziei i aspiracji", to dalszy rozwój sytuacji zależy od szybkiego uformowania się rządu.
Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) ogłosili 8 grudnia obalenie reżimu Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad zbiegł do Rosji, gdzie wraz z rodziną otrzymał azyl.
Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec, Jean Noel Barrot i Annalena Baerbock, złożyli 3 stycznia wizytę w stolicy Syrii, Damaszku, gdzie spotkali się z nowym syryjskim przywódcą Ahmedem al-Szarą. Była to pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw zachodnich w Syrii po odsunięciu od władzy Asada. Wcześniej, 30 grudnia ubiegłego roku, w syryjskiej stolicy gościł minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.