We Wrocławiu ponownie zebrał się powodziowy sztab kryzysowy z udziałem m.in. premiera.
Prezydent Wrocławia przypomniał, że jeśli chodzi o polder Oławka, są tam dwa zakłady produkcji wody.
"Tam też znajduje się ujęcie wody dla Wrocławia, właśnie na Oławie" - dodał. "Przed chwilą dostałem meldunek od prezesa naszego MPWiK, bo to jest ważne w kontekście kontrolowanego zalewania tego polderu, że parametry wody są ok, jest ona zdatna do picia" - powiedział Sutryk. "Będziemy ją oczywiście w mniejszych interwałach czasowych badać" - dodał.
Poinformował także, że równolegle robione są rezerwy wody przez Centrum Zarządzania Kryzysowego i MPWiK. "Zapewne zwrócę się także (...) o dodatkowe rezerwy wody" - powiedział. Wskazał także, że "być może wystąpi potrzeba dodatkowych beczkowozów".
Prezydent Wrocławia przekazał również, że odbudowane zostały rezerwy worków i piasku. Poinformował, że w czwartek Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia, Wojskowa Akademia Techniczna kończą umacnianie, wzmacnianie wałów na wysokości oczyszczalni ścieków na Janówku. "Ta infrastruktura krytyczna także jest pilnowana i dodatkowo wzmacniania poprzez ten wał" - podkreślił.
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń zwrócił uwagę, że najważniejszą rzeczą jest monitorowanie stanu fali i wałów. "Z godziny na godzinę przesuwamy swoje działania na miejsca, które były zalane, na odgruzowanie i pomoc mieszkańcom" - dodał.
Wskazał, że wiążą się z tym problemy natury prawnej. "Będzie potrzebna być może konsultacja, jeśli chodzi o przekazywanie zadań organom sąsiedniej gminy. To też nie jest normalny sposób dozwolone, próbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie. Ale część gmin nie jest w stanie spełniać np. Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzanie zgonów, a te rzeczy po prostu na bieżąco muszą być" - powiedział.
Awiżeń poinformował także, że o sześciu mobilnych ambulatoriach w województwie. "Na ten moment pierwszy pojedzie do Lądka Zdroju, aby udzielić pomocy medycznej mieszkańcom. To będą dwaj lekarze" - powiedział.