Szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz będzie popierał pomysł utworzenia funkcji komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Wicepremier na tym unijnym stanowisku widzi Radosława Sikorskiego. Jak zauważa senator PiS Wojciech Skurkiewicz, większość państw UE przynależy również do NATO, które daje gwarancje bezpieczeństwa. Nie ma sensu przygotowywać alternatywnych rozwiązań. - Dla nas najważniejsze są relacje wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego oparte na relacjach transatlantyckich z naszym głównym sojusznikiem czyli USA. W przypadku samego Radosława Sikorskiego to mam nadzieję, że już na stale porzucił wszelkie pomysły dotyczące resetu z Rosją - stwierdził senator PiS.
Szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz będzie popierał pomysł utworzenia funkcji komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jak zauważa senator Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Wojciech Skurkiewicz najpierw musi być wola państw członkowskich do powołania takiego stanowiska. Dla Polski jest ważne, aby sprawy wojskowości i kwestie militarne wybrzmiewały również i w Brukseli, która jest nie tylko centrum UE i kwatera główna NATO.
Dla kraju, który jest członkiem zarówno UE i NATO w tym wschodniej flanki NATO najważniejsze są relacje transatlantyckie oraz wywnętrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. To NATO jest gwarantem bezpieczeństwa w naszej części Europy oraz pewnego rodzaju stabilizacji.
Na temat powołania funkcji komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej mówiła w lutym szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Nowe stanowisko miałoby odpowiadać za przemysł obronny a także szeroko pojmowane bezpieczeństwo.
- Europa do tej pory nie miała koordynatora, czy też komisarza do spraw bezpieczeństwa, ani wspólnej armii, o której tak wiele się mówi. Dla UE najważniejsze są relacje transatlantyckie oraz współpraca z naszymi najważniejszymi sojusznikami czyli USA oraz Wielką Brytanią. To jest rzecz ważna, aby mieć świadomość, że w sytuacji zagrożenia nasi partnerzy w ramach NATO będą udzielać nam pomocy w ramach artykułu 5 czyli obrony kolektywnej
Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził przy tym, że Radosław Sikorski spełnia wszystkie kryteria, by objąć funkcję unijnego komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa. – Ma wszystkie papiery, by być nie tylko komisarzem ds. bezpieczeństwa, ale do pełnienia najważniejszych funkcji w Unii Europejskiej – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Radosław Sikorski był szefem MON-u jest również ministrem spraw zagranicznych. Mam nadzieję, że już na stale porzucił wszelkie pomysły dotyczące Resetu z Rosją.
Powołanie komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa Unii Europejskiej jest kolejną z unijnych inicjatyw dotyczących kwestii obronności. W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska wspólnie z Wysokim Przedstawicielem zaprezentowali europejską strategię na rzecz przemysłu zbrojeniowego.
W rozmowie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times", Armin Papperger, szef niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, zasugerował, aby kraje europejskie porzuciły preferencje wobec narodowych czempionów zbrojeniowych i budowały "większe i bardziej wyspecjalizowane grupy zbrojeniowe, aby móc skuteczniej rywalizować z amerykańskimi koncernami".
- Obym się mylił, ale z mojego doświadczenia pomysły te mogą skutkować marginalizacją pozycji i roli Stanów Zjednoczonych. Gdyby się tak stało przez działania unijne, byłoby to bardzo groźne dla naszego kraju