Michał Tusk, syn premiera Donalda Tuska, objął stanowisko w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w departamencie infrastruktury jako Główny Specjalista Ekspert. Marszałkiem województwa pomorskiego jest Mieczysław Struk, polityk PO. Ale obu panów łączą nie tylko związki z Donaldem Tuskiem, ale i... Amber Gold. Swego czasu młody Tusk związany był bowiem zawodowo z firmą lotniczą OLT Express, powiązaną z Amber Gold. Z kolei na słynnym zdjęciu pokazującym pomorskich polityków ciągnących samolot OLT Express pierwsze skrzypce grał właśnie marszałek Struk.
O nowej pracy Michała Tuska poinformował portal Gdańska Strefa Prestiżu. Syn premiera najpierw pracował jako dziennikarz w "Gazecie Wyborczej", potem w Porcie Lotniczym w Gdańsku, a wreszcie - co wzbudziło ogromne kontrowersje - w spółce OLT Express, powiązaną z piramidą finansową Amber Gold. Następnie młody Tusk prowadził firmę transportową i jednocześnie pracował w gdańskim urzędzie w Zarządzie Transportu Miejskiego.
Nowym pracodawcą Michała Tuska jest Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego wywodzący się z PO. On także miał coś wspólnego z Amber Gold. Na słynnym zdjęciu, na którym władze pomorskiej Platformy pomagają w akcji promocyjnej OLT Express, głównym ciągnącym samolot jest właśnie Struk.
Nowy pracodawca młodego Tuska był też bardzo pozytywnie nastawiony do współpracy z Rosjanami. W październiku 2016 r. na portalu sputniknews.com ukazała się rozmowa z marszałkiem Strukiem, zatytułowana „Marszałek Struk: kanał przez Mierzeję Wiślaną to nonsensowny projekt”. Samorządowiec mówił w wywiadzie: „Ja osobiście, nie widzę w tym projekcie ekonomicznego sensu, chociaż środowiska Elbląga, samorządy miasta, upatrują w nim wielką szansę rozwojową. Mnie wydaje się, że są to bardzo wątpliwe argumenty”. I dodawał: „Drugi argument, który miałem na względzie, to argument podawany przez ekologów, że trzeba będzie naruszyć spójność Mierzei Wiślanej i wykopać kanał, który będzie musiał być przez kolejne lata utrzymywany. Z tych powodów widzę, że to jest nonsensowny projekt". Warto dodać, że rozmowę z marszałkiem województwa pomorskiego przeprowadził sam Leonid Sigan - 93-letni dziennikarz Sputnika, który już w 1943 r. wysługiwał się Józefowi Stalinowi jako spiker stacji radiowej Związku Polskich Patriotów w Moskwie. To Sigan odczytał jako pierwszy oficjalny komunikat o „wyzwoleniu” przez Armię Czerwoną Warszawy.
7 i 8 marca 2014 r. - już po rosyjskiej inwazji na Krym - władze Pomorza zorganizowały dla Rosjan z Kaliningradu Dzień Kobiet, przyznając im zniżki i promocje w pomorskich sklepach oraz zapewniając darmowy transport z Rosji do Polski. Akcja została zorganizowana w ramach szerszej inicjatywy województwa pomorskiego pt. „Russian Friendly” (Przyjaźni Rosjanom), nad którą patronat honorowy objął właśnie Struk.
Gdy skandal ten nagłośnił portal Niezalezna.pl, szefowa Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej chciała wycofać się z akcji, ale marszałek Struk nakazał ją kontynuować. Lokalna „Gazeta Wyborcza” opisała działania polityka PO następująco: „Mieczysław Struk zrugał szefową PROT, nazwał jej posunięcie przedwczesnym i kazał jednak przeprowadzić kampanię promocyjną w imię «dobrych relacji sąsiedzkich» z obwodem kaliningradzkim”.
Marszałek Struk znany jest też z intensywnych zabiegów o wznowienie tzw. małego ruchu granicznego z Kaliningradem. Pół roku po katastrofie smoleńskiej - wraz z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem - „uświetnił swoją obecnością” wernisaż wystawy o oblężeniu Leningradu, otwartej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Zorganizowana w ramach obchodów Dni Petersburga ekspozycja, na której pojawili się m.in. konsul generalny Rosji Siergiej Puczkow i przewodniczący Komitetu Spraw Zagranicznych Petersburga Aleksander Prochorenko, upamiętniała bohaterstwo Sowietów.