- Walka o polskie sprawy, lepszą Polskę nigdy się nie kończy, ona trwa i będzie trwać w przyszłości. Walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta. Od nas na tej sali zależy, jaką Polskę przekażemy w opiekę naszym dzieciom i wnukom. Polska to wielka rzecz, największa - powiedział w exposé premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki wygłasza dziś w Sejmie exposé.
"Polska to wielka siła duchowa i to nie my ją wybieramy, to ona wybiera nas. Szanowny panie prezydencie, panie marszałku, wysoka Izbo, drodzy rodacy. Staję dziś przed Państwem z poczuciem dumy i odpowiedzialności, z podniesionym czołem. To dla mnie zaszczyt, że po raz kolejny przyszło mi mówić o sprawach, które są dla nas wszystkich najważniejsze. Mam na myśli oczywiście polskie sprawy, sprawy, które powinny nas łączyć, nie dzielić. Sprawy, które decydują o tym, jak wygląda nasz wspólny dom: Polska. Z całego serca jestem wdzięczny, że tak wiele milionów Polek i Polaków oddało na nas swój głos. To dlatego pan prezydent Andrzej Duda zgodnie z obyczajem parlamentarnym powierzył mi misję tworzenia rządu, misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu"
Nie ma dla mnie osobiście większego obowiązku niż służyć RP. Nie ma większego obowiązku, bo walka o polskie sprawy, lepszą Polskę nigdy się nie kończy, ona trwa i będzie trwać w przyszłości. Walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta. Od nas na tej sali zależy, jaką Polskę przekażemy w opiekę naszym dzieciom i wnukom. Polska to wielka rzecz, największa. Misje, której się podjąłem, realizuję w odpowiedzialności wobec ponad 7,5 mln tych, którzy zagłosowali na PiS ale także w odpowiedzialności wobec 12 mln Polaków, którzy wzięli udział w referendum wskazując kierunek, w jakim ma podążać Polska. I choć referendum nie ma charakteru wiążącego, to zobowiązuje każdą władzę do respektowania głosów blisko 11 mln ludzi, którzy w referendum oddali głos na „nie”. Ta misja to obowiązek wobec całego narodu – Polacy zadecydowali, że to ma być Sejm dialogu i współpracy, a nie Sejm podzielony przez koła wzajemnej nienawiści
"Chciałbym powiedzieć Państwu cos osobistego. Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze. Urząd to zaszczyt, Polska to miłość. Dlatego jestem pewien, że projekt, który zamierzam przedstawić, musi wygrać i wygra. Być może jeszcze nie dziś, nie w tej izbie, nie wiem, ale wygra na pewno i do tego będę dążył ze wszystkich sił. To właśnie ta wizja powinna być horyzontem działania każdego polskiego rządu i koalicji polskich spraw"
"Odpowiadamy przed ludźmi, przed historią, a nie przed trybunałem partykularnych nakazów czy układami politycznymi. To interes zwykłych Polaków, a nie interesy wielkich firm i wpływowych ludzi powinien stać w centrum polskiej polityki. Jeśli dobro Polski jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu"
Podczas swojego przemówienia w Sejmie, premier Morawiecki zaakcentował znaczenie państwowej suwerenności jako fundamentu wolności obywateli.
Wskazał na historię Polski jako przykład kraju, który przez długie lata był pod wpływem decyzji zewnętrznych, co potęguje potrzebę ochrony suwerenności.
"Europa ojczyzn, a nie Europa bez ojczyzn. Nie zgadzamy się na jakiekolwiek dalsze odbieranie kompetencji państwom. Jeśli Unia Europejska ma przetrwać, to musi odejść od prób łapczywego zagarniania kolejnych kompetencji. Nie będzie naszej zgody na zmniejszanie zakresu spraw, które podlegają państwu polskiemu. W szczególności taki, jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo, podatki czy prawo rodzinne i wiele innych dziedzin"
– mówił premier, podkreślając, że nie można pozwolić na redukcję polskich uprawnień w tak fundamentalnych obszarach.
Premier nie zaprzeczył wartości członkostwa Polski w Unii Europejskiej, wręcz przeciwnie, wskazał, że Polska powinna aktywnie uczestniczyć w jej kształtowaniu. "Naszą rolą jest nie tylko być w Unii, ale Unię aktywnie zmieniać na lepsze, to w ramach Unii możemy zagwarantować Polsce dobrą, bezpieczną przyszłość" – zaznaczył Morawiecki, wskazując na pozytywny wpływ Polski na przyszłość Unii.
Morawiecki wskazał też, że "z drugiej wartości wyrasta trzecia - Polska ambitna to takie państwo, taka gospodarka i ład społeczny, które mogą być wzorem dla innych".
"Polska ambitna to Polska wielkich inwestycji, to polskie firmy znane na całym świecie, to największa armia armia lądowa w Europie, Polska cyfrowych rozwiązań, to wreszcie Polska z rozwiniętą infrastrukturą w każdym powiecie i w każdej gminie. Polska ambitna to Polska twardo zabiegająca o swoje interesy, Polska świadoma swojej roli w relacjach z sąsiadami. Polska ambitna to naród, który nie wstydzi się swoich korzeni, a przy tym dumnie kroczy w przyszłość, której chce być współtwórcą i równorzędnym partnerem. Wreszcie, Polska ambitna to Polska klasa polityczna potrafiąca odważnie i zgodnie budować polską drogę do wielkości. Krótko mówiąc, Polska ambitna to taka, w której wszyscy bez względu na wyznawane poglądy czują dumę ze swojego kraju. Czują dumę, bo wiedzą, że ich państwo o nich zadba, a nie ich porzuci"