- Dzisiaj mamy czarno na białym dowód, że w Europie partia Tuska głosowała za przyjęciem paktu migracyjnego. Czyli co innego mówią i robią w Polsce, co innego w Europie. Tam, gdzie są ich mocodawcy, wykonują ich polecenia - mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "to wszystko można bardzo dokładnie sprawdzić" - "głosowania posłów partii Tuska są dostępne".
Premier RP Mateusz Morawiecki uda się dziś do Grenady w Hiszpanii, gdzie weźmie udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Następnego dnia - w piątek - odbędzie się tam nieformalny szczyt Rady Europejskiej.
Premier RP Mateusz Morawiecki w filmie opublikowanym we wtorek w serwisie Facebook zapowiedział, że w Grenadzie postawi "twarde weto" w sprawie tzw. paktu migracyjnego.
"Już pojutrze udam się do Grenady na szczyt Rady Europejskiej i tam mimo presji i szantażu Polska zajmie twarde stanowisko przeciwko paktowi migracyjnemu. Chcemy Polski bezpiecznej i spokojnej"
- powiedział szef polskiego rządu.
- Za 10 dni rozstrzygnie się kwestia nielegalnej imigracji w Polsce, w dniu wyborów i w dniu referendum. Ponieważ od decyzji wyborców będzie zależało, kto będzie dalej sprawował rządy i będzie zależało, jak wypowiedzą się w referendalnej kwestii dotyczącej nielegalnych imigrantów. Dzisiaj mamy czarno na białym dowód, że w Europie partia Tuska głosowała za przyjęciem paktu migracyjnego. Czyli co innego mówią i robią w Polsce, co innego w Europie. Tam, gdzie są ich mocodawcy, wykonują ich polecenia
- mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w pałacu prezydenckim, informując, że "tak się stało dwa dni temu".
- To wszystko można bardzo dokładnie sprawdzić. Głosowania posłów partii Tuska są dostępne - głosowali w Europie za przyspieszeniem wdrożenia paktu migracyjnego, którego częścią jest przyjmowanie nielegalnych imigrantów przez wszystkie państwa członkowskie
- podkreślił.
Jak dodał szef rządu, "znajdujemy się w punkcie zwrotnym, absolutnie decydującym o tym, jak będą w przyszłości traktowane polskie granice, polska suwerenność".
- Dla nas granice są świętością, dla biurokratów brukselskich i chyba też dla partii Tuska, granica Polski jest przeżytkiem
- zaznaczył.
Premier @MorawieckiM w #Warszawa: Znajdujemy się w punkcie zwrotnym, absolutnie decydującym o tym, jak będą w przyszłości traktowane polskie granice i 🇵🇱 suwerenność. Dla nas granice są świętością. pic.twitter.com/naqdD0uxJh
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 5, 2023
Premier podkreślił, że to politycy PO w czasie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy w 2021 r. mówili, aby wpuścić wszystkich migrantów, a "kim są, ustali się później". Dodał, że inni porównywali polskich strażników granicznych do "nazistów z Auschwitz".
- Sam lider PO (Donald Tusk) mówił o tym, że to są biedni ludzie, którzy poszukują swojego miejsca na ziemi. No to, szanowni państwo, mielibyśmy dzisiaj to poszukiwanie ich miejsca na ziemi, akurat na polskiej ziemi, mielibyśmy muzułmańskich imigrantów, którzy destabilizowaliby sytuację w Polsce
- powiedział.
Spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej zgromadzi 47 przywódców z całego kontynentu. "W oparciu o wyniki poprzednich dwóch spotkań będą oni rozmawiać o tym, jak sprawić, by Europa stała się odporniejsza i zamożniejsza, oraz by podnieść jej znaczenie geostrategiczne" - czytamy w komunikacie hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE.
Premier @MorawieckiM w #Warszawa: Należy zadać jedno bardzo ważne pytanie - dlaczego mamy się godzić na ten dyktat z Brukseli? My się na to nie godzimy. Tworzy się coraz większy problem - oznacza to zapraszanie kolejnych setek łodzi wypełnionych nielegalnymi imigrantami. Nie…
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 5, 2023
Premier zaznaczył, że jedzie do Grenady na szczyt Rady Europejskiej, aby postawić twarde veto, "ale również przypomnieć plan, który jest jedynym możliwym remedium na to, co dzieje się w zakresie nielegalnej imigracji".
Chce też podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ponieważ rząd RP współpracuje wspólnie niezwykle skutecznie. Nie byłaby możliwa taka jednoznaczna decyzja na forum międzynarodowym. To nasze spójne stanowisko i współpraca doprowadziła do tego, że jesteśmy skuteczni na arenie międzynarodowej
"W czerwcu 2018 roku postawiłem twarde weto i wówczas powstrzymaliśmy to szaleństwo, które dzisiaj na powrót jest realizowane. I można byłoby powiedzieć, że przecież tamto weto było skuteczne przez kilka lat, w związku z tym teraz to weto również będzie skuteczne. Tak, postawię twarde weto. Ale jest jeden warunek - ono będzie skuteczne, gwarantuję to państwu, jeżeli będziemy mogli kierować sprawami kraju"
Europejska Wspólnota Polityczna to platforma koordynacji politycznej mająca promować dialog i współpracę w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a także wzmacniać bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt kontynentu europejskiego. Oprócz 27 krajów Unii należą do niej m.in. Turcja, Albania, Azerbejdżan, Armenia, Ukraina, Szwajcaria, czy Wielka Brytania.
W piątek, również w Grenadzie, odbędzie się nieformalny szczyt unijny.
W zaproszeniu wystosowanym do jego uczestników, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że podczas spotkania odbędzie "konstruktywny dialog na temat najpilniejszych kwestii, przed którymi stoi obecnie nasza Unia, takich jak migracja."